Oscarowy "Gosford Park" na ekranach polskich kin
Nagrodzony Oscarem za scenariusz film "Gosford Park" Roberta Altmana wchodzi dzisiaj (10 maja) na ekrany polskich kin. Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 30. w Anglii.
Tytułowy Gosford Park to nazwa wiejskiej posiadłości. Jej właściciele - sir William McCordle i jego żona, Lady Sylvia - zapraszają krewnych i przyjaciół na przyjęcie połączone z polowaniem. Wraz z gośćmi do posiadłości przybywają ich służący. Okazuje się, że zarówno w świecie pracodawców, jak i w świecie służących każdy ma swoje tajemnice. W kulminacyjnym momencie spotkania dochodzi do morderstwa - ginie gospodarz, sir William. Do Gosford Park przybywa inspektor Thompson. Zaczynają się przesłuchania.
Producent filmu, Bob Balaban, od początku wiedział, że idealnym reżyserem tego rodzaju filmu będzie Robert Altman. Obraz miał być tradycyjną zagadką kryminalną, której akcja rozgrywałaby się w jakiejś wiejskiej posiadłości w Anglii w latach 30. ubiegłego stulecia.
Balaban i Altman zaczęli badać różne materiały. "Przeczytaliśmy na przykład niemal wszystkie powieści Agaty Christie, ale żadna z nich mnie wydała się nam idealna" - wspomniał reżyser. Scenariusz filmu, w oparciu o pomysł Altmana i Balabana, napisał Julian Fellowes. Przyniosło mu to statuetkę Oscara.
"Scenariusz skonstruowany jest precyzyjnie. Kiedy ogląda się ten film drugi raz (a szczerze to doradzam), dopiero wtedy dostrzega się, że praktycznie w każdym zdaniu przekazywana jest znacząca informacja. A prawdziwy sens tych słów ujawnia się dopiero w zaskakującym finale" - napisał Stephen Holden w "The New York Times".
Już w pierwszym etapie produkcji filmu zapadła decyzja, że zdjęcia zostaną w całości nakręcone w Wielkiej Brytanii oraz niemal w całości z obsadą brytyjską. Pod koniec lata 2000 roku ogłoszono oficjalnie przygotowania do realizacji. Pojawiły się wówczas głosy, że tak amerykański reżyser jak Altman nie może z sukcesem zrealizować tak klasycznego angielskiego tematu.
W filmie zagrały zarówno aktorskie legendy, jak i amatorzy. Wśród aktorów znalazły się osoby obdarzone tytułami szlacheckimi przez angielską królową: Maggie Smith - filmowa hrabina Trentham, Eileen Atkins - pani Croft, Michael Gambon - sir William McCordle i Derek Jacobi - Probert. Odkryciami aktorskimi Altmana okazały się Camille Rutheford - filmowa Isobel McCordle i Claudie Blakley - Mabel Nesbitt.
"Gosford Park" zdobył w sumie siedem nominacji do Oscarów, w tym w tak ważnych kategoriach, jak najlepszy film, reżyser i scenografia. Robert Altman otrzymał za reżyserię filmu Złoty Glob oraz nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Brytyjska Akademia Filmowa uznała natomiast obraz za najlepszy brytyjski film roku i nagrodziła go za najlepsze kostiumy.