Reklama

Oscarowa gala przesunięta na maj 2021

Ceremonia rozdania Oscarów za 2020 rok została odłożona z powodu pandemii koronawirusa i odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku - poinformowała w poniedziałek Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).

Ceremonia rozdania Oscarów za 2020 rok została odłożona z powodu pandemii koronawirusa i odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku - poinformowała w poniedziałek Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).
W przyszłym roku oscarowa gala odbędzie się w maju. /Kevin Winter /Getty Images

93. gala Oscarów odbędzie się o osiem tygodniu później niż zakładano również ze względu na wpływ pandemii na przemysł filmowy, a filmy będą mogły się zakwalifikować do konkursu do 28 lutego 2021 roku.

Odłożone zostanie również - do 30 kwietnia 2021 roku - otwarcie Muzeum Akademii Filmowej.

"Mamy nadzieję, że przesuwając termin, w którym zakwalifikować mogą się filmy i datę (rozdania) naszych nagród, dajemy filmowcom szansę na dokończenie filmów i ich dystrybucję, bez ponoszenia konsekwencji czegoś, nad czym nikt nie ma kontroli" - napisali w oświadczeniu prezes Akademii David Rubin i jej dyrektor wykonawcza Dawn Hudson.

Reklama

Jak komentuje AP, pandemia zmusiła Akademię również do zmiany regulaminu, zgodnie z którym konkursem objęte są wyłącznie filmy, które miały kinową dystrybucję. Tylko w tym roku, ze względu na kwarantannę, w ramach której zamknięto kina, w wyścigu do Oscarów wystartują też produkcje, które nie trafiły do kin.

Do tej pory, tylko trzy razy w historii przekładano rozdanie Oscarów. W 1938 r. powódź w Los Angeles spowodowała odsunięcie gali o tydzień. W 1968 r. ceremonię również przełożono o tydzień - związane to było z zabójstwem Martina Luthera Kinga. Wreszcie, w 1981 r. szyki organizatorom pomieszał zamach na prezydenta Ronalda Reagana - impreza opóźniła się o dzień. 

Warto podkreślić, że oscarowa ceremonia od początku swojej historii, czyli od 1929 r., nigdy nie została odwołana, nawet w okresie II wojny światowej.

Festiwal filmowy w Cannes, który miał rozpocząć się 13 maja i potrwać do 23 maja, został w marcu odwołany ze względu na pandemię koronawirusa.

W kwietniu zapadła decyzja o odłożeniu 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który ma się odbyć w przyszłym roku, w dniach 2-10 lipca.

Pod koniec maja, mimo epidemii, rozpoczęły się przygotowania do tegorocznej, 77. edycji festiwalu filmowego w Wenecji, który odbędzie się we wrześniu

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2021
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama