Reklama

"Oldboy. Zemsta jest cierpliwa": Po 20 latach w niewoli [zwiastun]

6 grudnia na ekrany polskich kin trafi "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa" - przepełniony mroczą atmosferą tajemnicy thriller Spike'a Lee oparty na motywach kultowego filmu Park Chan-Wooka. W głównej roli zobaczymy Josha Brolina.

Joe Doucett z nieznanych sobie powodów zostaje porwany i uwięziony. Nie wie, kto jest jego oprawcą ani jakie osoba ta ma wobec niego zamiary. Po 20 latach niewoli Joe zostaje niespodziewanie wypuszczony na wolność. Owładnięty obsesyjną żądzą zemsty, próbuje odkryć, jakie siły stały za jego cierpieniem. Domyśla się, że niewola była formą kary, ale nie wie, za jakie winy. Nie wie także, że uwolnienie jest kolejnym etapem okrutnego planu.

Reklama

Współczesne kino pełne jest historii fanatycznego dążenia do wymierzania sprawiedliwości i dokonywania zemsty, ale żaden film nie jest w stanie dorównać "Olboyowi" Park Chan-Wooka. Ta prowokująca niezwykle mocne reakcje, porażająca realistycznym ukazaniem przemocy opowieść zawiera w sobie bowiem wszystkie najważniejsze aspekty mrocznego oblicza współczesnej popkultury - wątki emocjonalnej izolacji, represjonowania uczuć, żądzy zemsty, poczucia winy, bólu sumienia oraz poszukiwania odkupienia.

Amerykańska produkcja została oparta w równej mierze na noweli graficznej autorstwa Garona Tsuchiya i Nobuakiego Minegishi oraz na filmie wyreżyserowanym przez Park Chan-Wooka, który zdobył Grand Prix festiwalu w Cannes i stał się jednym z najpopularniejszych zagranicznych thrillerów wszech czasów. Składając hołd koreańskiemu oryginałowi, "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa" Spike'a Lee wkracza jednocześnie na zupełnie nowy teren, pełen równie przerażającego mroku i wszechogarniającego cierpienia.

W świat przedstawiony w "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa" Spike'a Lee wchodzimy wraz z Joe Doucettem (Josh Brolin), tracącym grunt pod nogami dyrektorem reklamowym i marnym ojcem, który doświadcza czegoś niemożliwego do ogarnięcia umysłem. W trakcie pewnej pijackiej nocy Joe zostaje bowiem porwany i uwięziony, po czym przez kolejne 20 lat jest zmuszony egzystować w dziwacznym, przypominającym hotel więzieniu, doznając nieustannego upokorzenia i nigdy nie poznając tożsamości swego porywacza.

W pewnym momencie zostaje niespodziewanie wypuszczony na wolność. Joe nie wie, dlaczego tak się stało i co to oznacza, jednakże stawia przed sobą jeden tylko cel, przesłaniający wszystko inne - dowiedzieć się, kto stał za wymierzoną mu karą oraz zrozumieć powody takiego postępowania. Nawet jeśli jednak Joe jest wolny fizycznie, ciągle podlega psychologicznej manipulacji, nie potrafiąc odnaleźć się w ramach skomplikowanej intrygi, która równie dobrze mogła zostać skonstruowana, by pozbawić go resztek zmysłów. Poszukiwanie odpowiedzi doprowadza go do spotkania pewnej młodej pracownicy opieki społecznej (Elizabeth Olsen), a później do zmierzenia się z pewnym enigmatycznym mężczyzną (Sharlto Copley), który prawdopodobnie posiada klucz do jego wolności.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Oldboy. Zemsta jest cierpliwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje