Reklama

Reklama

Ogłoszono nominacje do nagród Gildii Aktorów Filmowych

Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych (SAG) ogłosiła nominacje do swoich corocznych nagród. Ich wyróżnienia uważane są za jedne z najważniejszych prognostyków w wyścigu po Oscary. Nagrody zostaną wręczone po raz 22. Uroczysta ceremonia odbędzie się 30 stycznia.

Najlepsza rola drugoplanowa żeńska

Niespodzianką jest obecność na liście nominowanych Helen Mirren za rolę w biograficznym filmie "Trumbo", w którym wcieliła się w Heddę Hopper, zaciekłą antykomunistkę i redaktorkę rubryk plotkarskich w erze McCartyzmu. Miłym zaskoczeniem jest docenienie roli Rachel McAdams. Nominacje dla Rooney Mary, Alicii Vikander i Kate Winslet nie są zaskoczeniem. Wszystkie były od początku typowane do otrzymania najważniejszych wyróżnień za swe role.

W ostatnich dziesięciu latach aktorki nagrodzone przez SAG w tej kategorii odbierały później Oscara aż dziewięć razy.

Reklama

Nominowane:
Rooney Mara - "Carol"
Rachel McAdams - "Spotlight"
Helen Mirren - "Trumbo"
Alicia Vikander - "Dziewczyna z portretu"
Kate Winslet - "Steve Jobs"

Najlepsza rola drugoplanowa męska

Kategoria ta jest jedną z większych niespodzianek. Zupełnie pominięto faworytów: Michaela Keatona i Marka Ruffalo za "Spotlight" oraz Sylvestra Stallone'a za "Creed. Narodziny legendy". Ostali się jedynie Mark Rylance za rolę radzieckiego agenta w "Moście szpiegów" oraz Idris Elba za kreację brutalnego komendanta dowodzącego dziecięcym oddziałem wojskowym. Zaledwie dziewięcioletni Jacob Tremblay został jednym z najmłodszych nominowanych w historii.

W ciągu ostatnich 10 lat nagrodzony przez SAG aktor w siedmiu przypadkach odebrał Oscara w tej kategorii. 

Nominowani:
Christian Bale - "The Big Short"
Idris Elba - "Beasts of No Nation"
Mark Rylance - "Most szpiegów"
Michael Shannon - "99 Homes"
Jacob Tremblay - "Pokój"

Najlepsza rola pierwszoplanowa żeńska

Ponownie dwie niespodzianki. Pierwszą jest Helen Mirren i jej rola w "Złotej damie", zupełnie pomijana we wszelkich prognozach. Drugą, o wiele większą, jest obecność na liście Sary Silverman. Znana z bezkompromisowych dowcipów aktorka komediowa w dramacie "I Smile Back" wcieliła się w nękaną licznymi nałogami kobietę, która stara się zmienić dla dobra swych relacji z dziećmi. Cate Blanchett, Brie Larson i Saoirse Ronan uchodzą za faworytki w wyścigu po Oscary.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat aktorki wyróżnione przez SAG siedmiokrotnie odbierały Oscara za najlepszą rolę żeńską. 

Nominowane:

Cate Blanchett - "Carol"
Brie Larson - "Pokój"
Halen Mirren - "Złota dama"
Saoirse Ronan - "Brooklyn"
Sarah Silverman - "I Smile Back"

Najlepsza rola pierwszoplanowa męska

Zaskakuje brak nominacji dla Matta Damona za "Marsjanina". Jego miejsce zajął Bryan Cranston za tytułową rolę w "Trumbo", w której wcielił się w umieszczonego na czarnej liście scenarzystę. Według prognoz bezapelacyjnym faworytem pozostaje Leonardo DiCaprio za rolę w "Zjawie".

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wszyscy nagrodzeni przez SAG otrzymywali później Oscara dla najlepszego aktora.

Nominowani:
Bryan Cranston - "Trumbo"
Johnny Depp - "Pakt z diabłem"
Leonardo DiCaprio - "Zjawa"
Michael Fassbender - "Steve Jobs"
Eddie Redmayne - "Dziewczyna z portretu"

Najlepsza obsada

Poza "Spotlight" na liście nominowanych zabrakło faworytów. Zaskakujące jest umieszczenie na niej brutalnego "Beasts of No Nation", którego obsada - prócz Idrisa Elby - składa się z nieznanych aktorów. Nieco mniejszą niespodziankę stanowi "Straight Outta Compton", które okazało się hitem amerykańskiego box-offisu. Po dwóch wcześniejszych nominacjach aktorskich nie dziwi wyróżnienie obsady "Trumbo". Z kolei w "The Big Short", opowiadającym o bankierach starających się zarobić na nadchodzacym kryzysie finansowym, wystąpiła plejada gwiazd, między innymi Ryan Gosling, Brad Pitt, Steve Carrell i Christina Bale.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat zwycięzca tej kategorii został później nagrodzony Oscarem za najlepszą produkcję roku sześć razy. Poza jedną ceremonią - z 1995 roku - nigdy nie zdarzyło się, by najwyższe wyróżnienie odebrał film, który nie uzyskał wcześniej nominacji dla najlepszej obsady od SAG.

Nominowani:
"The Big Short"
"Beasts of No Nation"
"Spotlight"
"Straight Outta Comptoon"
"Trumbo"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy