Reklama

Reklama

Off Plus Camera: Ubecy, metabolizm i lesbijki

Od wczoraj w Krakowie trwa 7. edycja festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera. Wybraliśmy dla was 10 seansów, których nie możecie przegapić! Wśród nich: zrekonstruowana cyfrowo wersja "Psów" Pasikowskiego, nowy film rumuńskiego reżysera Corneliu Porumboiu "When Evening Falls on Bucharest or Metabolism" oraz kontrowersyjny irański dramat "Circumstance".

Podczas 10 dni festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć ponad 100 filmów, spotkać się z festiwalowymi gośćmi - w tym roku do Krakowa przyjedzie ich aż 300, m.in. Mike Newell: reżyser takich filmów jak "Donnie Brasco" (1997) i "Cztery wesela i pogrzeb" (1994); Kim Cattrall, amerykańska aktorka, znana z takich filmów jak m.in. "Autor widmo" (2010) Romana Polańskiego czy serialu "Seks w wielkim mieście"; oraz brytyjski aktor Benedict Cumberbatch, znany z takich filmów jak "Zniewolony" czy serialu BBC "Sherlock", który do Krakowa przywiezie krótkometrażowy film "Little Favour".

Reklama

Najważniejszą sekcja imprezy jest Konkurs Główny "Wtyczanie Drogi", w którym znalazło się10 tytułów (w tym jedna polska produkcja "Hardkor Disko"). O nagrodę powalczą też obrazy zakwalifikowane do Konkursu Polskich Filmów Fabularnych.

Po raz pierwszy na polskim festiwalu filmowym pokazywana jest na taką skalę - 50 godz. projekcji - sekcja serialowa. Oprócz tego prezentowane na festiwalu filmy wyświetlone zostaną w ramach sekcji: "Odkrycia", "Nadrabianie zaległości", "Amerykańscy niezależni". Wśród nowości znalazły się trzy nowe cykle: "Dorastanie na opak", "Raport mniejszości" i "Eko/Ego".

Wybraliśmy dla was 10 filmów, które powinniście zobaczyć w ramach tegorocznej edycji festiwalu Off Plus Camera.

"Psy"

Okej, może nie będzie to równie niezwykły pokaz, jak ten, który dwa lata temu zafundowali nam organizatorzy odbywającego się w Cieszynie przeglądu Kino na Granicy, którzy wyświetlili klasyk Władysława Pasikowskiego z czeskimi napisami, ale "Psy" wracają na ekrany kin w cyfrowo odrestaurowanej wersji i premierowy pokaz odbędzie się właśnie w ramach Off Plus Camera. Co więcej, razem z publicznością obraz zobaczą także jego twórcy.


"When Evening Falls on Bucharest or Metabolism"

On i ona. Reżyser i aktorka. Wymiana spojrzeń i ciągnące się w nieskończoność dyskusje. Nie tylko o wspólnie realizowanym filmie, którego zdjęcia zmierzają właśnie ku końcowi. Rozmawiają bowiem o istocie kina w ogóle, różnicach kulturowych, życiowych celach - tak w skrócie przedstawia się historia, którą opowiada w swym nowym obrazie rumuński reżyser Corneliu Porumboiu, autor głośnego "12:08 na wschód od Bukaresztu". Przygotujmy się na 17 długich ujęć...


"Circumstance"

Kino z Iranu. Mimo iż obraz w reżyserii Maryam Keshavarz datowany jest na 2011 roku, warto go zobaczyć, ponieważ wywołał spore kontrowersje w jej rodzinnym kraju. Nic dziwnego, "Circumstance" przełamuje wszak społeczne i kulturowe tabu, opowiadając o miłości między dwoma nastoletnimi dziewczętami, które dzieli pochodzenie klasowe.


"Bastards"

Nowy obraz francuskiej reżyserki Claire Denis prezentowany był w ubiegłym roku na festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard. "Bastards" wzbudziło we Francji nie lada kontrowersje: ten mroczny thriller zemsty porusza bowiem takie tematy, jak kazirodczy seks, przemoc seksualną, samobójstwo, czy relację sado-maso. W głównych rolach zobaczymy Vincenta Lindona i Chiarę Mastroianni.


"Godziny otwarcia"

Film debiutującego w pełnym metrażu artysty Jema Cohena okazał się być ubiegłorocznym odkryciem międzynarodowej krytyki filmowej. 'Godziny otwarcia" to hipnotyzująca opowieść o dwójce nieznajomych, którzy niespodziewanie znajdują wspólną przystań w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki. Johann, pracujący jako strażnik w muzeum, spędza większość czasu na cichej obserwacji, tak sztuki, jak i samych odwiedzających. W jednej z głównych ról zobaczymy kanadyjska piosenkarkę Mary Margaret O'Harę.


"Doll end Em"

Brytyjski serial współtworzony przez Emily Mortimer i Dolly Wells - prywatnie dwie najlepsze przyjaciółki, które grają w nim... najlepsze przyjaciółki. Jak przekonują, projekt ten dojrzewał w nich blisko 10 lat, a jego podstawą była chęć przyjrzenia się bliskiej, zakulisowej relacji, jaka rodzi się między aktorką a jej asystentką. Dodatkowym smaczkiem jest tu fakt, że za reżyserię serialu odpowiedzialny jest Azazel Jacobs, laureat pierwszej edycji Off Plus Camera za film "Maminsynek".


"The Punk Singer"

Dokument Sini Anderson opowiada o ikonie ruchu "riot grrrl", wokalistce i feministycznej aktywistce Kathleen Hanna. Na początku lat dziewięćdziesiątych Hanna założyła jedną z najbardziej kultowych kapeli amerykańskich Bikini Kill i wyśpiewała najważniejszy numer trzeciej fali feminizmu - "Rebel Girl". Nawet jeśli nie kojarzycie jej nazwiska, z pewnością pamiętacie teledysk "Bull in the Heather" grupy Sonic Youth. Podskakująca w nim dziewczyna z warkoczami to właśnie Hanna. Prywatnie - żona Adama Horovitza z Beastie Boys.


"Apre`s mai"

W ramach nadrabiania zaległości warto obejrzeć ostatni film Oliviera Assayasa, prezentowaną na festiwalu w Cannes opowieść o Paryżu z początku lat 70. ubiegłego wieku. W powietrzu można wyczuć słodki zapach buntu. To czas młodzieżowej rewolty i postawy anty wobec wszelkich przejawów zinstytucjonalizowanej władzy. "To opowieść o tym krótkim momencie w życiu każdego z nas, kiedy odczuwa się najmocniej, a doświadcza najbardziej intensywnie. Bez zbędnej demagogii, mentorskiego tonu. Za to z dużą dozą sympatii i odrobiną kpiny" - czytamy na stronie Off Plus Camera.


"Gloria"

Festiwale filmowe pozostają nierzadko jedynymi miejscami, gdzie śledzić możemy rozwój kariery twórców reprezentujących kinematografie egzotyczne dla większości dystrybutorów kinowych. Chilijska "Gloria" to opowieść o tytułowej rozwódce. Zamiast siedzieć bezczynnie w czterech ścianach ciasnego mieszkania, woli powalczyć o własne szczęście. Czy to na lekcjach jogi, niezdarnie wykonując kolejne ćwiczenia, czy w klubie tanecznym, poszukując towarzysza na kolejne lata... Reżyserem filmu jest znany polskiej publiczności Sebastián Lelio, autor filmu "Święta rodzina", który kilka lat temu podbił publiczność festiwalu Nowe Horyzonty.


"Club Sandwich"

Fernando Eimbcke to kolejny południowoamerykański artysta, którego twórczość znana jest już widzom w Polsce ("Nad jeziorem Tahoe"). Tym razem meksykański reżyser prezentuje czarującą opowieść inicjacyjną. Piętnastoletni Hector spędza wakacje w kurorcie ze swoją nieco nadopiekuńczą matką. Dni upływają im leniwie na kąpielach w hotelowym basenie, piciu fantazyjnych koktajli i spożywaniu kolejnych posiłków. Do czasu aż nieśmiały chłopak, zawstydzony swoim wyglądem, zakocha się po raz pierwszy w rówieśniczce.


Dokładny program festiwalu znajduje się na stronie www.offpluscamera.com.

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Corneliu Porumboiu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje