Off Cinema: Ślesicki, Karabasz i Poznań
40 filmów dokumentalnych z całego świata zostaną pokazane w trakcie 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Wydarzenie rozpocznie się w środę w Poznaniu, filmowcy będą walczyć o Grand Prix festiwalu Złoty Zamek.
Poza konkursem zaplanowano retrospektywę twórczości Władysława Ślesickiego a także przegląd filmów Kazimierza Karabasza, który odbierze w Poznaniu nagrodę honorową - Platynowy Zamek.
Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Mikołaj Jazdon, filmy konkursowe są w dużej mierze obrazami z Polski. Oceniane będą też produkcje m.in. z Austrii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Swoje prace, filmy zrealizowane w ciągu minionych dwóch lat, przysłało na konkurs około 200 twórców.
Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżysera Tomasza Wolskiego i z udziałem scenarzystki, reżyserki Radki Franczak, dokumentalistki Moniki Górskiej, holenderskiego dokumentalisty Pima Zwiera i krytyka filmowego Bartosza Żurawieckiego. Najlepsze obrazy jury nagrodzi Złotym, Srebrnym i Brązowym Zamkiem.
Po pokazach konkursowych zaplanowane są spotkania z twórcami filmów.
W tym roku po raz pierwszy wręczony zostanie Platynowy Zamek za całokształt twórczości. W tym roku wyróżnienie odbierze dokumentalista Kazimierz Karabasz. Zaplanowano również przegląd jego filmów.
W programie festiwalu jest także retrospektywa twórczości Władysława Ślesickiego, oraz wystawa "Władysław Ślesicki - jest niepowtarzalny", poświęcona artystycznym dokonaniom tego reżysera.
- Filmy Władysława Ślesickiego były honorowane na najważniejszych światowych festiwalach. Chcąc choć trochę wydobyć tego wybitnego reżysera z zapomnienia postanowiliśmy, jako pierwsi w Polsce, wyprodukować wystawę przygotowaną przez monografistę twórczości Ślesickiego, Piotra Pławuszewskiego - powiedział Jazdon.
Dodatkowo zaplanowano pokazy specjalne: współczesnego rosyjskiego kina dokumentalnego, polskiego dokumentu animowanego i światowych hitów kina dokumentalnego. Swoje produkcje pokażą też jurorzy.
- Nowością będzie "poznańska szkoła dokumentu". To cykl, w ramach którego chcemy przypominać filmy, które powstały w Poznaniu i zostały wykonane przez dokumentalistów tutaj mieszkających i tu tworzących. W tym roku pokażemy twórczość Tadeusza Litowczenki, Marka Nowakowskiego i Tadeusza Żukowskiego - powiedział.
W trakcie festiwalu odbędzie się ponadto warsztat krytyki filmowej Wojtka Kałużyńskiego, warsztat fotografii otworkowej Michała Zielińskiego, warsztaty z udziałem dokumentalisty Macieja Cuske a także warsztaty filmowe i reportażu.
Podczas festiwalu odbędą się dwie konferencje naukowe poświęcone kinu dokumentalnemu. Udział w nich wezmą m.in. goście z Węgier, Słowacji, Białorusi i Rosji.
Festiwal potrwa do 24 listopada.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!