Off Camera 2021: Filmy w konkursie "Wytyczanie drogi"
Już 3 września rozpoczyna się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Jakie filmy powalczą o nagrody w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych "Wytyczanie drogi"? Festiwal odbędzie się w dniach 3-12 września 2021 roku w Krakowie.
Jakie filmy będą w tym roku walczyły w Konkursie Głównym "Wytyczanie drogi" 14. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera?
"Magnezja" to druga pełnometrażowa fabuła Macieja Bochniaka. Popis niczym nieskrępowanej wyobraźni i świetna zabawa filmowym medium. Reżyser w zaskakujący sposób łączy elementy westernu, kina gangsterskiego, czarnej komedii, dramatu, romansu oraz slapsticku. "Magnezja" to rodzaj kina, po które w naszym kraju sięga się wyjątkowo rzadko. Na dużym ekranie gwiazdorska obsada, m.in. Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Małgorzata Gorol.
Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna, główna bohaterka nowego filmu Łukasza Grzegorzka. Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść. We wszystkich tych rolach wypada doskonale. Tyle że w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. "Moje wspaniałe życie" to historia o kobiecie, która nie chce już stawiać wszystkich ponad sobą. Jednak bunt, przełamanie obowiązującego od dawna status quo i próba sięgnięcia po to, na czym naprawdę jej zależy wymaga nie lada odwagi. Podobnie jak "Kamper" i "Córka trenera", "Moje wspaniałe życie" to ciepła, pełna empatii i zrozumienia komedia obyczajowa o tym, co w życiu najważniejsze. W głównych rolach, dobrzy znajomi reżysera z poprzednich filmów - Agata Buzek i Jacek Braciak.
Akcja filmu "Każdy ma swoje lato" Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny. Tomasz Jurkiewicz w swoim fabularnym debiucie opowiada o miejscu i środowisku, które dobrze zna. Konfrontuje reprezentowane przez bohaterów wartości i z dużą empatią odmalowuje senny krajobraz prowincji, w którym prawdziwe uczucie oraz spotkanie bratniej duszy mogą okazać się na wagę złota.
Na pierwszy rzut oka bohaterowie "Czarnej owcy" Aleksandra Pietrzaka niczym nie różnią się od modelowej rodziny. Magda i Arek tworzą zgrane małżeństwo, które właśnie będzie obchodziło dwudziestą piątą rocznicę ślubu. Mieszkający z nimi syn Tomek swój czas dzieli pomiędzy prowadzenie kariery youtubera a czas spędzany z wieloletnią dziewczyną Asią. Wszyscy też opiekują się cierpiącym na demencję dziadkiem. Na tym obrazie idealnej familii szybko zaczynamy dostrzegać kolejne rysy. Na jaw wyjdą tłumione od lat kryzysy, konflikty oraz pragnienia. Każdy - może poza dziadkiem - zacznie żyć na własny rachunek i będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to jego sposób na osiągnięcie szczęścia. Poważne tematy Alek Pietrzak potrafi ująć w formułę ciepłego, wzruszającego komediodramatu o więzach, których nie można przerwać.
Pełnometrażowy debiut Iwony Siekierzyńskiej ujmuje swoją bezpretensjonalnością. "Amatorzy" to kino szczere, zbudowane na emocjach, pełne zaraźliwej energii, w którym brylują, a jakże, amatorzy. Film zaczyna się od wielkiego sukcesu. Prowadzony przez Krzyśka teatr "Biuro Rzeczy Osobistych", który tworzą niepełnosprawni intelektualnie aktorzy wygrywa festiwal. Z nagrodą wiąże się wielka radość, ale i poczucie odpowiedzialności. Jest nią bowiem możliwość zrealizowania spektaklu, jaką przed tytułowymi amatorami otworzył zawodowy teatr. Co z tego wynika?
Konkurs Główny "Wytyczanie drogi" to część projektu "Obraz świata / Świat w obrazach" realizowanego podczas 14. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Festiwal odbędzie się w dniach 3-12 września 2021 roku w Krakowie.