OFAFA: Gdynia dla animacji
-To taka "Gdynia dla animacji" - Janusz Korosadowicz, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA, podkreślił przed rozpoczęciem 15. edycji imprezy jej prestiżową pozycję na mapie polskich festiwali filmowych.
Jubileuszowa, 15. OFAFA odbędzie się w dniach 11-13 marca w krakowskim kinoteatrze Wrzos.
Jak podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Korosadowicz, jest to "jedyna impreza poświęcona polskiej animacji filmowej". W ramach festiwalu OFAFA prezentowana jest "cała produkcja polskiej animacji filmowej minionego roku".
Nowością tegorocznej edycji festiwalu jest nowy termin imprezy. Dotychczas OFAFA odbywała się w grudniu. Powodem zmiany daty na marcową jest - według Korosadowicza - "zazębianie" się terminów polskich festiwali poświęconych twórczości animowanej. Dyrektor OFAFY podał przykład innego krakowskiego festiwalu, odbywającej się na przełomie listopada i grudnia Etiudy&Animy oraz poznańskiego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! (drugi tydzień grudnia).
Według Korosadowicza nowy termin OFAFY wychodzi naprzeciw "życzeniu środowiska twórców filmów animowanych", którzy "zawsze mówili, że zaraz święta, że zimno, że chcieliby, żeby było cieplej". - Jest marzec i jest tak samo zimno jak było w grudniu - zażartował dyrektor imprezy.
W tym roku zanotowano rekordową liczbę konkursowych zgłoszeń - aż 96 tytułów. Komisja selekcyjna zakwalifikowała do konkursu 67 filmów. 26 wystartuje w konkursie filmów twórców profesjonalnych, 24 w konkursie filmów studenckich, 18 - powalczy o nagrodę w konkursie filmów amatorskich.
Spośród filmów zgłoszonych do konkursu zostaną wyłonieni laureaci w trzech kategoriach. Filmy zrealizowane przez twórców profesjonalnych będą ubiegać się o Złote, Srebrne oraz Brązowe Kreski.
Korosadowicz zwrócił uwagę na nową nagrodę, która pojawi się od tegorocznej edycji imprezy - będzie to Brązowa Kreska za najlepszy debiut (aż 8 z 26 konkursowych propozycji jest debiutanckimi dziełami).
Dyrektor OFAFY zwrócił uwagę na fakt, że większość zakwalifikowanych do festiwalu filmów jest zrealizowanych w technice komputerowej. Korosadowicz podkreślił jednak zadowolenie z faktu, że polscy animatorzy zaczynają rozumieć, że "komputer jest tylko narzędziem, a nie współtwórcą". - U amatorów możemy jeszcze dostrzec, że komputer wykonał za dużo roboty - przyznał dyrektor.
Według niego jednym z najbardziej fascynujących rzeczy w formule festiwalu jest współistnienie twórczości profesjonalnej i amatorskiej. Korosadowicz przyznał, że niektórzy twórcy - np. Anna Matysik, czy reżyserka "Esterhazy'ego" Izabela Plucińska - pierwsze filmy pokazywali na OFAFIE jako amatorzy.
Przewodniczącym tegorocznego Jury będzie wybitny twórca polskiej animacji i ceniony pedagog kolejnych pokoleń reżyserów - Jerzy Kucia. Towarzyszyć mu będą: dziennikarka i krytyk filmowy - Anita Piotrowska, krytyk filmowy i wiceprzewodniczący PF DKF - Piotr Kotowski, reżyser i pedagog PWSFTviT w Łodzi - Krzysztof Rynkiewicz oraz reżyser Robert Turło. Kucia i Rynkiewicz z racji pełnionych przez nich obowiązków pedagogicznych zrezygnowali z oceniania filmów studenckich. Jury konkursu studenckiego składać będzie się więc wyłącznie z trzech jurorów: przewodniczącego Roberta Turło, Anity Piotrowskiej i Piotra Kotowskiego,
Na tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu po raz pierwszy pojawi się Salon Odrzuconych. Pozwoli on zapoznać się z filmami, które nie zakwalifikowały się do Konkursu. Stworzy to widzom niepowtarzalną możliwość szerszego spojrzenia na realizowane obecnie w Polsce animacje. W Salonie będzie można zobaczyć trzydzieści odrzuconych, ale istotnych według organizatorów filmów.
Niezwykle istotną częścią Festiwalu będzie cykl Retrospektyw twórczości jurorów, którzy osobiście skomponowali zestawy swoich najlepszych filmów. Jerzy Kucia, profesor krakowskiej ASP, wybitny reżyser i poeta polskiej animacji, zaprezentuje zestaw swoich najlepszych filmów autorskich, w tym uznawane za jeden z najlepszych filmów dwudziestolecia - uhonorowane Platynową Kreską dla najlepszego filmu 10-lecia OFAFA - "Strojenie instrumentów".
Robert Turło, grafik, reżyser filmów animowanych i twórca teledysków pokaże m.in. film "W.A.L"., nominowany do Złotej Palmy w Cannes w dziedzinie filmu krótkometrażowego oraz liczne w swoim dorobku animacje dla dziecięcej publiczności oraz teledyski. Twórca "Ballady dla MM" i "Siedmiomilowych trampek" - Krzysztof Rynkiewicz, przygotował swoje autorskie animacje oraz wybrane prace studentów Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, nad którymi sprawował opiekę artystyczną.
Festiwal będzie także miejscem Pokazów Filmów dla Dzieci, których celem jest przedstawienie najmłodszym widzom polskiej dziecięcej animacji, która nie tylko charakteryzuje się niezwykle bogatą artystycznie tradycją, ale także ma bardzo wysoką pozycję w rankingu animacji światowej.
OFAFA zaprezentuje również cykl Animowani sąsiedzi, na którym prezentowane są corocznie kinematografie naszych sąsiadów. Będzie on okazją do porównania tego, co się dzieje w polskiej animacji z tym, co aktualnie tworzone jest poza granicami naszego kraju. W tym roku w cyklu zobaczymy Nową Czeską Animację oraz Panoramę Rosyjskiej Animacji.
Wszystkim projekcjom towarzyszyć będzie aktywne forum dyskusyjne "Wokół polskiej animacji" z udziałem twórców z całego kraju, warsztaty animacji współorganizowane z AnimaArt oraz wystawa plakatu "OFAFA 1993 - 2010"
Ponadto, w Klubie Festiwalowym "Lokator", będzie można obejrzeć między innymi pokaz animacji oraz wystawę plakatów autorstwa Jana Lenicy, niekwestionowanego mistrza i jednego z pionierów polskiej animacji artystycznej. W Klubie Festiwalowym pokazane zostaną także interesujące filmy, formy użytkowe, czołówki, krótkie animacje i teledyski będące podsumowaniem 10lecia działalności MTV Polska.
INTERIA.PL jest patronem medialnym Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA.