Reklama

Reklama

Odsłonięto gwiazdę Feliksa Falka w Łódzkiej Alei Gwiazd

W Łodzi w czwartek odsłonięta została gwiazda reżysera i scenarzysty Feliksa Falka. Po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z twórcą takich filmów jak "Wodzirej", "Szansa" i "Komornik".

W Łodzi w czwartek odsłonięta została gwiazda reżysera i scenarzysty Feliksa Falka. Po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z twórcą takich filmów jak "Wodzirej", "Szansa" i "Komornik".
Feliks Falk /Podlewski /AKPA

W Łodzi, dla wielu artystów symbolicznej stolicy polskiego filmu, Aleja Gwiazd powstała w 1996 roku na Piotrkowskiej - najsławniejszej ulicy miasta. Był to pomysł aktora Jana Machulskiego, wzorowany na hollywoodzkiej Walk of Fame. Projektantem gwiazdy wmurowywanej w uliczny chodnik był Andrzej Pągowski.

Pierwszą mosiężną gwiazdę Andrzeja Seweryna odsłonięto w 1998 roku. Dotychczas w ten sposób uhonorowano ponad 90 osób zasłużonych dla polskiej kinematografii, m.in. reżyserów, aktorów, twórców muzyki filmowej, operatorów, scenografów, producentów oraz autorów filmów animowanych.

Reklama

Feliks Falk w Alei Gwiazd

Gwiazda Feliksa Falka została ufundowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a jej odsłonięcie odbyło się czwartek na Piotrkowskiej o godz. 13:30.

Feliks Falk urodził się 25 lutego1941 roku w Stanisławowie, jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, dramatopisarzem, wykładowcą akademickim.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Jednymi z pierwszych jego filmów były "W środku lata" (1975)" i "Wodzirej" (1978), który jest uznawany za przełomowe dzieło tzw. kina moralnego niepokoju. Potem były m.in. filmy: "Szansa" (1979), "Był jazz" (1981), "Idol" (1984), "Samowolka" (1993), "Twarze i maski" (2000), "Komornik" (2005), "Enen" (2009), "Joanna" (2010).

"Feliks Falk uznawany jest za twórcę niezależnego, z niezwykłą wnikliwością w obserwacji ludzkich zachowań i odwagą w pokazywaniu mrocznych zakamarków ludzkiej natury. Potrafi doskonale przedstawić bohaterów, a potem konsekwentnie pogłębiać studium postaci" - napisano na stronie internetowej łódzkiej szkoły filmowej w zaproszeniu na odsłonięcie gwiazdy twórcy "Wodzireja".

Po uroczystości odsłonięcia gwiazdy odbędzie się spotkanie z Feliksem Falkiem w Klubie 77.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Feliks Falk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy