"Odruch serca": Czasy strachu przed AIDS
Uhonorowany Złoty Globem telewizyjny film HBO „Odruch serca” jest już dostępny na płytach DVD. Obraz, w którym na ekranie zobaczymy Marka Ruffalo i Taylor Kitsch, opowiada o panice, jaką na początku lat 80. ubiegłego wieku wywołało w USA pojawienie się AIDS oraz przedstawia losy grupy aktywistów działających na rzecz zwalczania tej choroby.
Lato roku 1981. Ned Weeks (Mark Ruffalo) niekryjący się ze swoim homoseksualizmem nowojorski pisarz przyjeżdża na wyspę Lond Island by wziąć udział w przyjęciu z okazji urodzin swojego bliskiego przyjaciela Craiga Donnera (Jonathan Groff). Na miejscu spotyka Mickeya Marcusa (Joe Mantello) i charyzmatycznego Bruce’a Nilesa (Taylor Kitsch). Nastrój szampańskiej zabawy psuje jednak przeziębienie, jakiego nabawił się jubilat.
W drodze powrotnej do Nowego Jorku Ned czyta w dzienniku "The New York Times" artykuł o tajemniczej odmianie raka atakującej homoseksualistów. Będąc już w mieście odwiedza doktor Emmę Brookner (Julia Roberts), do której coraz częściej zgłaszają się pacjenci z nietypowymi objawami chorobowymi. Co ciekawe, wszyscy są homoseksualistami. Ned w towarzystwie doktor Brookner odwiedza Sanforda (Stephen Spinella), jednego z chorych u którego objawy wskazują na chorobę nowotworową choć badania jej nie potwierdzają.
Doktor Bookner, przekonana, że są świadkami rodzącej się epidemii, prosi Neda Weeksa by ten ostrzegł środowisko nowojorskich gejów przed niebezpieczeństwem. W jego domu organizują spotkanie z przedstawicielami środowisk gejowskich, ale większość z nich nie wierzy w niepoparte wynikami żadnych badań domysły doktor Bookner. Ned postanawia powołać do życia organizację, której celem będzie edukacja na temat nowej choroby oraz pomoc tym, którzy na nią cierpią. Jego celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat choroby, ale przede wszystkim zmiana postrzegania zarażonych nią osób. Działania Weeksa wzbudzają kontrowersje i prowadzą do konfliktu z rodziną i przyjaciółmi...
− Ten film opowiada o wydarzeniach będących częścią naszej historii. Lepiej dla nas byśmy je przyjęli do wiadomości i zrozumieli. (...) Małżeństwa homoseksualne są dziś możliwe dzięki takim ludziom jak bohaterowie "Odruchu serca". Garstce mężczyzn i kobiet, którzy zaryzykowali swoje życie, duszę, reputację i karierę w imię czegoś ważniejszego. Zmienili świat i przyczynili się do powstania współczesnego aktywizmu - mówi o filmie "Odruch serca" odtwórca głównej roli Mark Ruffalo.
"Odruch serca" narodził się jako sztuka teatralna autorstwa Larry’ego Kramera - amerykańskiego pisarza, dramaturga, a przede wszystkim gejowskiego aktywisty i pierwowzoru postaci Neda Weeksa. Premiera sztuki odbyła się w 1985 roku w off-Broadwayowym The Public Theater, a jej entuzjastyczne przyjęcie sprawiło, że została wystawiona również w Los Angeles i Londynie, a w 2011 roku trafiła na Broadway. Ta ostatnia inscenizacja została doceniona zarówno przez widzów jak i krytyków oraz zdobyła trzy nagrody Tony - najważniejsze teatralne wyróżnienia przyznawane za oceanem.
Choć sztuka "Odruch serca" opowiada fikcyjną część jej bohaterów oraz przedstawionych wydarzeń mają pierwowzory w rzeczywistości. Przede wszystkim głównym bohater Ned Weeks jest alter ego samego Larry’ego Kramera, który na początku lat 80. ubiegłego wieku współtworzył Gay Men’s Health Crisis (GMHC) - największą obecnie prywatną organizację zajmującą się pomocą osobom chorym na AIDS oraz edukującą na temat tej choroby. Postać Emmy Brookner wzorowana jest na osobie dr Lindy Laubenstein - jednej z pierwszych lekarek, które w Nowym Jorku próbowały leczyć chorych na AIDS. Z kolei pierwowzoru postaci Tommy’ego (w filmie odtwarza go Jim Parsons) należy dopatrywać się Rodgerze McFarlanie, współzałożycielu GMHC.
Pierwsze informacje na temat ekranizacji sztuki "Odruch serca" pojawiły się latem 2011 roku, krótko po sukcesie jaki inscenizacja dramatu odniosła na Broadwayu. W czerwcu 2013 roku w Nowym Jorku rozpoczęły się zdjęcia do filmu. Prace na planie trwały nieco dłużej niż przy większości tego typu produkcji, ponieważ zdjęcia musiano kilkakrotnie przerywać, aby aktorzy wcielający się w role bohaterów cierpiących na AIDS mogli zmienić swój wygląd. Przykładowo Matt Bomer wcielający się w postać partnera Ned Weeksa musiał do roli schudnąć ponad 20 kilo, w czym pomagał mu laureat Oscara Matthew McConaughey, który podobną drogę przeszedł podczas pracy nad swoim głośnym filmem "Witajcie w klubie".
Premiera filmu "Odruch serca" na amerykańskiej antenie telewizji HBO odbyła się 25 maja 2014. Dwa dni wcześniej odbyła się prapremiera obrazu podczas odbywającego się w Toronto festiwalu Inside Out Film and Video Festival.
Produkcja została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, którzy zgodnie chwalili brawurową reżyserię Ryana Murohy’ego, pełen emocji scenariusz Larry’ego Kramera oraz kreacje aktorskie Marka Ruffalo, Matta Bomera, Julii Roberts i Jima Parsonsa. - Wyreżyserowany, napisany i zagrany z pasją, którą czujemy płynącą z ekranu. "Odruch serca" jest dramatem o wielkiej sile, pełnym poezji i niezwykle znaczącym - chwalił film Peter Travers na łamach opiniotwórczego magazynu "Rolling Stone".
Potwierdzeniem wysokich ocen wystawionych produkcji przez krytyków były przyznane "Odruchowi serca" nagrody. Za rolę Felixa Turnera aktor Matt Bomer otrzymał w tym roku Złoty Glob w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy w filmie lub serialu telewizyjnym". Obraz został ponadto uhonorowany dwoma nagrodami Emmy i dwunastoma nominacjami do tego wyróżnienia oraz prestiżową nagrodą amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych dla Marka Ruffalo.