Reklama

Reklama

Oddany przyjaciel gangstera

Świat mafii to struktura mroczna i tajemnicza - ale tylko dla postronnych obserwatorów. Wewnątrz panują jasno określone reguły, oparte na specyficznym kodeksie honorowym. Najważniejsza jest lojalność wobec organizacji i jej przełożonych. Ale to nie wyklucza innych relacji. Zasady panujące w tym właśnie świecie przybliży nam już wkrótce oparty na prawdziwej historii film "Świadek koronny". O swojej roli w filmie opowiada Szymon Bobrowski.

Jan Blachowski zwany Blachą (Robert Więckiewicz) ma swoim kręgu oddanego przyjaciela - Waldemara Różyckiego - Skalpela (Szymon Bobrowski). Zawsze przyjdzie mu z pomocą, więcej - jest gotów wstawić się za nim nawet w sytuacji beznadziejnej, gdy tzw. zarząd będzie przekonany, że Blacha jest kapusiem i wyda na niego wyrok śmierci. Ale w świecie mafii tak pojmowana lojalność ma swoje granice.

Mówi Szymon Bobrowski:

"Kiedy grałem Skalpela, nie rozróżniałem, co jest ważniejsze - lojalność wobec mafii, czy lojalność wobec przyjaciela. Ostatecznie ważniejszy był jednak przyjaciel. Co to znaczy? Że jak o trzeciej nad ranem dzwonił Blacha, to Skalpel, nie pytał o co chodzi, wsiadał w samochód i jechał pomagać. Przygotowując się do roli starałem się poznać to środowisko: przeglądałem zdjęcia, nagrania, materiały dokumentalne z przesłuchań. Nabrałem przekonania, ze lojalność wśród ludzi mafii jest absolutna, wręcz bezwzględna. Wszystko jest jasne: jesteś z nami - OK, nie jesteś z nami -znaczy, że jesteś przeciwko nam. Kiedy Blacha został świadkiem koronnym, jego przyjaźń ze Skalpem, jakże cenna, musiała się skończyć. Ale to jeszcze nie znaczyło, że Skalpel wystąpił przeciwko przyjacielowi, który wypowiedział wojnę mafii..."

Reklama

Ten film, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, to trzymająca w napięciu historia opowiadająca o potędze uczuć w świecie zła. Gangster z miłości do kobiety porzuca świat zbrodni i wypowiada wojnę swoim byłym mafijnym kolegom. Dziennikarz, skrywający bolesną tajemnicę na własną rękę szuka sprawiedliwości. Ich losy splotą się za sprawą dramatycznego wywiadu.

Poza Urszulą Grabowską, Pawłem Małaszyńskim i Robertem Więckiewiczem w filmie występują: Artur Żmijewski ("Nigdy w życiu!"), Małgorzata Foremniak ("Na dobre i na złe"), Szymon Bobrowski ("Magda M."), Andrzej Zieliński ("Na dobre i na złe"), Andrzej Grabowski ("Pitbull"), Krzysztof Globisz ("Anioł w Krakowie") i inni.

"Świadek koronny" wchodzi na ekrany kin 2 lutego 2007.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy