Reklama

"Obce niebo": Grochowska znów u Gajewskiego

O dramacie polskich rodziców, którym po emigracji do Szwecji odebrane zostaje dziecko, opowie thriller psychologiczny "Obce niebo". Zdjęcia do filmu trwają w Warszawie. W obsadzie są m.in. Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa oraz popularny aktor szwedzki Per Morberg.

Reżyserem "Obcego nieba" jest Dariusz Gajewski, który ponadto, wspólnie z Michałem Godzicem, napisał scenariusz. Jak podkreślał w poniedziałkowej rozmowie z dziennikarzami Gajewski, scenariusz ten inspirowany jest prawdziwymi historiami imigrantów w Skandynawii.

Reklama

Akcja toczy się w miasteczku na północy Szwecji. Mieszkająca tam para z Polski, Basia (Grochowska) i Marek (Topa), wychowuje kilkuletnią córkę Ulę. Małżonkowie liczyli, że w skandynawskim kraju będą żyć w dobrobycie i spokoju. Nie potrafią jednak odnaleźć się w innej rzeczywistości. Języka szwedzkiego nauczyła się tylko ich córeczka i to ona najlepiej zaadaptowała się do nowych warunków.

Pewnego dnia w domu Basi i Marka pojawia się przedstawicielka szwedzkiego Urzędu do spraw Społecznych. Urzędnicy uznają, że polska para wychowuje dziecko w niewłaściwy sposób. Kolejne nieporozumienia i różnice kulturowe doprowadzają do tego, że dziewczynka zostaje odebrana rodzicom. Na wieść, że dziecko ma być oddane do adopcji, para Polaków podejmuje dramatyczną walkę o jego odzyskanie.

"Znam z życia kilka przypadków Polaków, którzy wyemigrowali do Szwecji i Norwegii, i którzy nie spodziewali się, jak ostro i bezlitośnie egzekwowane są prawa i obyczaje tych krajów" - podkreślał podczas spotkania z mediami na planie filmu reżyser Dariusz Gajewski.

"Obce niebo" to, jak tłumaczył, m.in. historia "o zderzeniu kultur". "Wydaje się, że do Szwecji z Polski jest niedaleko, ale różnice między nami w sferze obyczajów są ogromne" - powiedział Gajewski. "Obce niebo" ma wpisać się w nurt kina społecznego.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w Warszawie 7 sierpnia. W poniedziałek w klubie muzycznym przy ul. Solec kręcono scenę, w której Basia spotyka się ze szwedzkim przyjacielem Rickym (w jego roli Per Morberg, aktor znany m.in. z seriali "Wallander" i "Morderstwa w Fjallbace").

Jak poinformował PAP producent "Obcego nieba" Jakub Kosma, zdjęcia - za które odpowiada Monika Lenczewska - potrwają do 1 października. Kończy się etap prac w stolicy, niebawem ekipa przeniesie się nad morze, w okolice Pobierowa. Od połowy września zdjęcia mają być realizowane w Szwecji.

Polska premiera kinowa "Obcego nieba" planowana jest na 2015 rok, nie wyznaczono jeszcze konkretnej daty. Twórcy filmu chcieliby wprowadzić go również na ekrany w innych krajach europejskich, np. w Szwecji - zaznaczył Kosma.

Reżyser Dariusz Gajewski (ur. 1964) ma w dorobku m.in. filmy fabularne "Warszawa" (2003) i "Lekcje pana Kuki" (2007).

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Obce niebo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje