O!Dokument: Polskie dokumenty za darmo w internecie

"Więzi" Zofii Kowalewskiej, "Miejsce urodzenia" Pawła Łozińskiego i "Album rodzinny" Andrzeja Titkowa - to trzy spośród polskich filmów dokumentalnych, które od środy w ramach całorocznego przeglądu O!Dokument będzie można będzie oglądać na platformie VoD.pl.

Od dziś można już oglądać dokument "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham"

Celem projektu jest - jak podkreśla Polski Instytut Sztuki Filmowej, partner inicjatywy - promocja polskiego kina dokumentalnego i ułatwienie widzom dostępu do najlepszych polskich produkcji dokumentalnych. PISF zapowiada, że w kolekcji znajdą się polskie filmy dokumentalne "prezentowane na najlepszych festiwalach i nagradzane na całym świecie".

Reklama

- Jako Polski Instytut Sztuki Filmowej postanowiliśmy coś zrobić z polskim kinem dokumentalnym, które w ostatnich latach niezwykle się rozwija. Pojawia się na kolejnych festiwalach zagranicznych, jest tam doceniane, ale wciąż jest mało popularne wśród zwykłych polskich widzów - powiedziała Kinga Gałuszka z PISF.

- Niektóre filmy pojawiają się w kinach, bo mają takie szczęście i potencjał, ale istnieje jeszcze cała masa krótkich dokumentów, które raczej nigdzie się nie pojawiają. Najłatwiejszą drogą legalnego dostępu jest teraz Internet, zwłaszcza, że według analiz, użytkowników legalnych treści w polskim Internecie z roku na rok przybywa - dodała.

W pierwszej turze w serwisie znajdą się 33 dokumenty, zarówno krótko- jak i pełnometrażowe. Na start widzowie zobaczą film Łozińskiego "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham". Produkcja, która będzie dostępna dla widzów od 22 lutego do 8 marca, to historia Hani i Ewy - matki i córki - które próbują rozwiązać swoje wspólne problemy i dlatego decydują się na psychoterapię.

W serwisie znajdzie się też "Miejsce urodzenia" tego samego autora; to opowieść o Henryku Grynbergu - Żydzie ocalałym z Zagłady, który wraca po 50 latach do rodzinnej wioski, aby poznać losy brata i ojca.

Nie zabraknie także dokumentów Marcela Łozińskiego, ojca Pawła. Wśród udostępnionych tytułów widzowie znajdą np. nominowany do Oscara jego obraz "89 mm od Europy". Tytułowa odległość to różnica pomiędzy szerokością torów w Europie a tych w byłym ZSRR.

Na VoD.pl widzowie znajdą prócz tego "Więzi" - film Kowalewskiej, który znalazł się na tegorocznej skróconej liście do Oscara. W swoim dokumencie młoda reżyserka opowiedziała historię swoich dziadków, małżeństwa z 45-letnim stażem, które wraca do siebie po rozstaniu.

Spośród produkcji, które w poprzednich latach otarły się o nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, w ramach przeglądu udostępniony zostanie ponadto "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka. 

Dostępne dla miłośników dokumentów będą także produkcje m.in.: Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego ("Amerykanin w PRL-u", "Dom nad Missisipi", "Obietnica dzieciństwa", "Tata, I love You") oraz Tomasza Wolskiego ("Pałac", "Lekarze", "Złota rybka"), Marcina Sautera ("Na północ od Kalabrii", "Hakawati"), Marty Minorowicz ("Decrescendo"), Andrzeja Titkowa ("Album rodzinny") i Piotra Stasika ("Dziennik z podróży").

Dokumenty będą dostępnie bezpłatnie, ale z reklamami. Nowe filmy - jak zapowiada PISF, średnio 4-5 tytułów tygodniowo - będą pojawiać się w internecie co środę. Projekt potrwa do lutego przyszłego roku.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje