Reklama

Reklama

"Nowy świat": Czego szukają w Polsce?

"Nowy świat" to trzy poruszające historie trójki młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w lepszym świecie - w Polsce. 12 sierpnia widzowie poznają losy trzech imigrantów z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu, dla których Polska stała się tytułowym "nowym światem".

Olga Aksyonova jako Żanna w filmie "Nowy świat", fot. Paweł Wyszomirski

Żanna wraz z dzieckiem uciekła z ogarniętej chaosem Białorusi, zostawiając męża - znanego opozycjonistę. Azzam pracował dla polskiej armii w Afganistanie jako tłumacz, przez co został uznany za zdrajcę. Teraz próbuje poradzić sobie z wojenną traumą. Odrzucona przez rodzinę Wiera wyjechała z Ukrainy, by rozpocząć nowe życie, gdy niespodziewanie to stare upomniało się o swoje prawa.

"Nowy świat" to trzy nowele, a tak naprawdę dziesięć debiutów. Do współpracy z debiutującymi scenarzystami zostali zaproszeni trzej debiutujący reżyserzy, a następnie trzej młodzi debiutujący operatorzy.

Reklama

"Zaryzykowaliśmy i daliśmy szansę wypowiedzi na ważny temat młodym ludziom. Swego czasu zrobiliśmy to już przy 'Odzie do radości' w reżyserii Jana Komasy, Ani Kazejak i Maćka Migasa" - zdradza debiutujący producent filmu Jan Kwieciński.

"To, co było ważne w 'Odzie do radości' i co jest ważne w "Nowym świecie", to są podobne tematy. Społeczny wydźwięk tego kina jest filarem obu tych filmów. Cieszę się, że zrobiliśmy taki film, który pokazuje ludzką twarz ważnych i aktualnych problemów" - dodaje Kwieciński.

Żanna - Białorusinka, która wraz ze swoją córką, po opuszczeniu męża białoruskiego opozycjonisty, mieszka u siostry w Warszawie. Chce się od nich jak najszybciej wyprowadzić i w końcu stworzyć normalne życie ze swoim chłopakiem. Jej plany komplikuje mąż, który ponownie zostaje aresztowany i w areszcie podpisuje lojalkę z tęsknoty za rodziną. Kogo Żanna wybierze? Czy posłucha głosu serca, czy tego, co podpowiada jej rozum?

Azzam - Afgańczyk, pracujący dla polskiej armii jako tłumacz, jest traktowany jako zdrajca w swojej ojczyźnie. Po ewakuacji do Polski nie potrafi otrząsnąć się z wojennych przeżyć. Cena, jaką musi zapłacić za wolność, okazuje się być bardzo wysoka. Czy odnajdzie się w nowym świecie, w którym zawsze będzie tym "obcym"?

Wiera - Ukrainka, która ucieka do Polski, aby w tajemnicy przed rodziną dokonać operacji zmiany płci. Niespodziewana wizyta jej ojca oraz małego syna sprawia, że musi na nowo zmierzyć się z tym kim jest i z tym, kim chce się stać. Czy można być dobrym ojcem, w ciele kobiety?

Film "Nowy świat" trafi na ekrany polskich kin w najbliższy piątek, 12 sierpnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowy świat 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje