Reklama

Nowy akcent królowej Elżbiety II

Brytyjska aktorka Helen Mirren, która sportretowała Elżbietę II w oscarowym filmie "Królowa" z 2006 oku. uważa, że akcent królowej brytyjskiej w ostatnich latach uległ zmianie. Monarchini pozwala sobie na większą swobodę i czasem brzmi wręcz jak "osoba z ludu"...

Helen Mirren wkrótce stanie się ekspertem królewskim. Aktorka, która brawurowo zagrała w 2006 roku najpierw królową matkę w filmie "Elżbieta I" a potem Elżbietę II w filmie "Królowa" opanowała do perfekcji ich sztukę ubioru, mimikę, ruchy i styl wypowiedzi. Pracując nad sylwetką panującej obecnie brytyjskiej monarchini, w którą Mirren wcieli się ponownie w sztuce teatralnej "Oskarżona", aktorka zauważyła, że Elżbieta II porzuciła swój wytworny akcent i w jej wypowiedzi wkradają się elementy mowy potocznej.

Reklama

"Jej głos się zmienił" - mówi aktorka. "Co prawda, jej akcent nie brzmi jeszcze tak zwyczajnie, jak u jej wnuków, ale słychać naleciałości języka jej poddanych".

W sztuce "Oskarżona", która zadebiutuje na brytyjskim West Endzie w lutym, Helen Mirren zagra królową Elżbietę II na przestrzeni lat, poczynając od chwili jej koronacji po dzień dzisiejszy. Trzon sztuki stanowiły będą cotygodniowe spotkania Elżbiety II z premierami, od Winstona Churchilla po Davida Camerona.

Autorem "Oskarżonej" jest Peter Morgan, scenarzysta takich filmów, jak wspomniana "Królowa" a także "Ostatni król" i "Kochanice króla".

Helen Mirren urodziła się jako Helen Lydia Mironoff w 1945 r. w angielskim Chiswick. Zadebiutowała w wieku 18 lat na deskach National Youth Theatre, gdzie grała Kleopatrę w sztuce "Antoniusz i Kleopatra". Później grała też na West Endzie i Broadwayu. Jej filmowa kariera rozpoczęła się w 1967 r. od niewielkiej roli w "Herostratusie". Uznanie zdobyła rolami w filmach "Szaleństwa króla Jerzego", "Dziewczyny z kalendarza", "Gosford Park" i "Królowa", za którą to rolę nagrodzono ją Oscarem. W 2003 r. otrzymała tytuł szlachecki.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje