Nowa misja Angeliny Jolie
Po upublicznieniu wiadomości o przejściu podwójnej mastektomii na początku tego roku, Angelina Jolie podejmuje się teraz misji mającej na celu upowszechnienie na całym świecie badania na mutację genu, który może prowadzić do raka piersi i jajnika.
W maju artystka zaszokowała swoich fanów, ujawniając, że w lutym poddała się prewencyjnej operacji, gdy dowiedziała się, że była nosicielem wadliwego genu BRCA1. Lekarze oszacowali, że w jej przypadku istnieje 87 procent szans zachorowania na raka piersi.
Po zabiegu Jolie skorzystała z możliwości chirurgii rekonstrukcyjnej, aby odzyskać swoją dawną figurę i na początku czerwca pojawić się na czerwonym dywanie na londyńskiej premierze nowego filmu swojego narzeczonego, Brada Pitta, "World War Z".
Ten ostatni stwierdził, że jego partnerka zamierza teraz współpracować z lekarzami w celu obniżenia kosztów badań wadliwych genów, dzięki czemu więcej kobiet mogłoby się przebadać i podjąć świadomą decyzję o swojej przyszłości.
W programie "Good Morning America" Pitt stwierdził, że został mile zaskoczony reakcją opinii publicznej na wieść o decyzji Jolie.
"Kiedy napisała list, była już w pełni zdrowa. Byliśmy bardzo zaskoczeni i poruszeni tym, jak wiele osób ma do czynienia z tym samym problemem. Angie uważała, że jeśli ktoś będzie mógł nauczyć się czegoś, bazując na jej doświadczeniach, to jej obowiązkiem jest podzielenie się z nimi z opinią społeczną" - tłumaczył aktor.
"Wspaniale jest zobaczyć, jak bardzo zaangażowana jest w to, aby wszyscy ludzie mieli dostęp do badań i byli świadomi tego, co mogą zrobić. Angelina pokazała wszystkim, że jeśli zrobisz badania i podejmiesz decyzję, wcale nie musi to być takie strasznie" - przekonywał artysta.
Komentarz Pitta pojawił się zaledwie kilka dni po tym, jak Amerykański Sąd Najwyższy stwierdził, że wszystkie naturalne ludzkie geny, w tym BRCA, nie mogą być opatentowane. Decyzja ta oznacza, że eksperci w Myriad Genetisc, którzy uzyskali patent na geny rakowe w latach 90., nie mogą już unikać badań na mutacje w centrach medycznych w innych niż ich własne, torując tym samym drogę do bardziej powszechnego dostępu do tych badań i obniżenia ich kosztów.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!