Reklama

Reklama

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Wybitny aktor i reżyser miał 67 lat

Aktor Tadeusz Bradecki nie żyje. Był także reżyserem i dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Zagrał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego ("Amator", "Bez końca"), Krzysztofa Zanussiego ("Constans", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową") i Tadeusza Konwickiego ("Dolina Issy"). Wielu widzów pamięta go m.in. z produkcji takich jak: "Jan Paweł II", "Karol - człowiek, który został papieżem" oraz "Czas honoru". Informację o jego śmierci podali za pośrednictwem mediów społecznościowych przyjaciele z teatru.

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego" - napisano w oświadczeniu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. 

Tadeusz Bradecki nie żyje

Tadeusz Bradecki był absolwentem wydziałów: aktorskiego (1977) i reżyserii dramatu (1981) krakowskiej PWST. 

"Tadeusz Bradecki (ur. w 1955 r. w Zabrzu) w 1977 roku ukończył wydział aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, siedem lat później w tej samej uczelni otrzymał dyplom reżysera dramatu. Jako twórca jeszcze podczas studiów odbył staż w Teatrze Laboratorium we Wrocławiu oraz staż aktorski u Petera Brooka. Od początku swej działalności związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. W latach 2003-2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. W roku 1998 roku jako pedagog związał się z PWST w Krakowie. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy" - czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku. 

Reklama

"Jego osobowość artystyczną szybko docenili też twórcy filmowi i telewizyjni, zagrał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego ('Amator', 'Bez końca'), Krzysztofa Zanussiego ('Constans', 'Rok spokojnego słońca', 'Życie za życie', 'Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową', 'Rewizyta'), Tadeusza Konwickiego ('Dolina Issy'). Tadeusz Bradecki był także autorem dramatów (m.in. 'Wzorzec dowodów metafizycznych;, 'Nokturn', 'Saragossa'). W minionym roku jego felietony pisane przez lata dla miesięcznika 'Dialog' ukazały się drukiem pod tytułem 'Koniec końców'. Będzie Go nam ogromnie brakowało" - przekazała Dyrekcja i Zespół Teatru Śląskiego. 

Wyreżyserował ponad sto przestawień w teatrach polskich i zagranicznych (m.in. w Korei, Kanadzie, Francji i Austrii). Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. W 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tadeusz Bradecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy