Nie żyje Stanisław Jędryka, autor seriali "Podróż za jeden uśmiech" czy "Wakacje z duchami"
Nie żyje reżyser filmowy Stanisław Jędryka. Twórca kultowych seriali dla młodzieży: "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana", "Do przerwy 0:1" i "Szaleństwo Majki Skowron" zmarł 22 kwietnia. Miał 85 lat.
Stanisław Jędryka, znany najbardziej jako autor filmów i seriali dla dzieci i młodzieży, realizował także obrazy skierowane do widzów dorosłych. Jego fabularny debiut, film "Dom bez okien" z 1962 roku, z Wiesławem Gołasem, Danutą Szaflarską, Elżbietą Czyżewską, Tadeuszem Fijewskim i Hanką Bielicką w obsadzie, był prezentowany na festiwalu w Cannes.
Informacja o śmierci twórcy pojawiła się we wtorek, 23 kwietnia, na profilu serwisu filmpolski.pl na Facebooku.
"22 kwietnia zmarł w wieku 85 lat Stanisław Jędryka, twórca kultowych filmów i seriali dla młodzieży, m.in. "Do przerwy 0:1", "Wakacji z duchami", "Podróży za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana" i "Szaleństwa Majki Skowron"" - brzmi wpis.
Stanisław Jędryka urodził się 27 lipca 1933 r. w Sosnowcu, był absolwentem Wydziału Reżyserii wspomnianej uczelni, gdzie studia ukończył w 1956 r. Trzy lata po fabularnym debiucie wyreżyserował "Wyspę złoczyńców" (1965) o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Główną rolę w filmie zagrał Jan Machulski.
W 1969 r., na podstawie scenariusza Adama Bahdaja, Jędryka nakręcił film fabularny dla młodej widowni "Paragon gola!" oraz opowiadający o przygodach Paragona serial "Do przerwy 0:1". Rok później, na podstawie powieści Bahdaja, powstał kolejny popularny serial, "Wakacje z duchami", w którym grał m.in. Henryk Gołębiewski.
Następne wspólne przedsięwzięcia duetu Jędryka-Bahdaj to: serial, a także opowiadający o tych samych bohaterach film fabularny pt. "Podróż za jeden uśmiech" (1971-1972) z Henrykiem Gołębiewskim i Filipem Łobodzińskim w rolach głównych, oraz serial "Stawiam na Tolka Banana" (1973). W 1976 r. reżyser nakręcił serial "Szaleństwo Majki Skowron", adaptację powieści dla młodzieży Aleksandra Minkowskiego, o konflikcie pokoleniowym między rodzicami i dziećmi.
Do najbardziej znanych filmów fabularnych Jędryki należy ekranizacja powieści Janusza Domagalika, "Koniec wakacji" z 1974 r., z akcją osadzoną na Śląsku i nastoletnim chłopcem jako głównym bohaterem, który przechodzi przyspieszony proces emocjonalnego dojrzewania - przeżywając pierwszą miłość i pierwszy poważny dramat.
Jędryka realizował także spektakle telewizyjne (m.in. "Wszystko gra!", 1997; "Tajemnica zwyczajnego domu", 2000). W 2009 r. otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Jędryka był laureatem m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody "Poznańskie Koziołki", Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. W 2013 został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.