Nie żyje Maria Chwalibóg. Do historii kina przeszła dzięki jednej roli! Miała 91 lat
Maria Chwalibóg nie żyje. Polska aktorka zagrała kilkadziesiąt ról filmowych, ale do historii kina przejdzie jej kreacja w filmie Agnieszki Holland "Kobieta samotna" (1981). Artystka zmarła 15 marca w wieku 91 lat.
Informacja o śmierci aktorki pojawiła się na oficjalnym profilu Internetowej Bazy Filmu Polskiego filmpolski.pl na Facebooku.
"Nie żyje Maria Chwalibóg. Znakomita aktorka teatralna i filmowa zmarła 15 marca w wieku 91 lat. Zagrała ponad 80 ról filmowych i telewizyjnych, m. in. w "Matce Joannie od Aniołów", "Poszukiwanym Poszukiwanej", "Godzinach szczytu", "Korczaku", jednak najważniejszą w Jej dorobku artystycznym pozostanie niewątpliwie wybitna tytułowa rola w "Kobiecie samotnej" Agnieszki Holland, za którą została nagrodzona na festiwalu w Gdyni" - brzmi wpis w mediach społecznościowych.
Maria Chwalibóg urodziła się 4 lutego 1933 roku w Warszawie. Jest absolwentką łódzkiej Filmówki. Występowała w teatrze i kinie. Zadebiutowała w 1956 roku w filmie Jana Rybkowskiego "Nikodem Dyzma".
Aktorka wystąpiła w kilkudziesięciu filmach fabularnych. Widzowie zapamiętali ją z roli karczmarki Antosi w "Matce Joannie od Aniołów" w reż. Jerzego Kawalerowicza (1960) oraz jako Karpielową w filmie "Poszukiwany poszukiwana" w reż. Stanisława Barei (1973), gdzie zagrała żonę Wiesława Gołasa. Ciekawe kreacje stworzyła również w takich produkcjach, jak "Godzina szczytu" (1973), "Brunet wieczorową porą" (1976), "Niedzielne dzieci" (1977).
Przełomem w karierze aktorki okazała się przejmująca rola w filmie Agnieszki Holland "Kobieta samotna" (1981) w którym u boku Chwalibóg wystąpił Bogusław Linda. To do dzisiaj jedna z najbardziej wstrząsających kreacji w zawodowej karierze obojga artystów.
Irena, tytułowa kobieta samotna (w tej roli Maria Chwalibóg), jest niemłodą już listonoszką, pracującą w jednej z dzielnic Wrocławia. Samotnie wychowuje kilkuletniego syna, którego ojciec przebywa w więzieniu. Irena żyje w nieludzkich warunkach. Trudne dojazdy do pracy i świadomość, że pozostawia w domu na cały dzień małego synka, powodują, że kobieta jest na skraju wyczerpania.
W pracy sytuacja nie jest wcale lepsza - ma bezdusznego szefa i koleżanki, które nią pogardzają. Spadek po ciotce, na który Irena bardzo liczyła, trafia w ręce sąsiadek zmarłej. Ale najgorsza dla bohaterki jest samotność. Niespodziewany romans między nią a Jackiem (Bogusław Linda) - kalekim rencistą, ofiarą wybuchu w kopalni - budzi w niej nadzieje na lepsze życie. Zdesperowana kobieta kradnie pieniądze, które są własnością poczty. Finał tej miłości jest jednak tragiczny.
Zatrzymany przez cenzurę film miał premierę w 1988 roku na festiwalu w Gdyni, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury i dwie główne nagrody aktorskie - dla Marii Chwalibóg i Bogusława Lindy.
Sukces "Kobiety samotnej" spowodował, że Maria Chwalibóg stała się "aktorką jednej roli" - tak wybitnej kreacji filmowej nie udało się już powtórzyć.
W późniejszych latach aktorka występowała w różnych produkcjach, m.in. "Kocham kino", "Oszołomienie", "Korczak", "Panny i wdowy" czy "1968. Szczęśliwego Nowego Roku". Grywała również w serialach, min. "07 zgłoś się", "Kuchnia polska", "Oficerowie", "Plebania", "Panny i wdowy", "Modrzejewska", "Na dobre i na złe".
Jej ostatnie role pochodzą z filmów "Jeziorak" (2014) i "Carte Blanche" (2015).
W 2019 roku Maria Chwalibóg została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Była pierwszą żoną aktora Andrzeja Kopiczyńskiego, a następnie wyszła za mąż za aktora Marka Bargiełowskiego, który zmarł w 2016 roku.