Reklama

Reklama

Nie żyje laureat Oscara Larry McMurtry

Nagrodzony Oscarem i Pulitzerem scenarzysta i pisarz Larry McMurtry zmarł w wieku 84 lat. Był autorem powieści "Ostatni seans filmowy" i "Czułe słówka", które doczekały się nagradzanych ekranizacji.

Nagrodzony Oscarem i Pulitzerem scenarzysta i pisarz Larry McMurtry zmarł  w wieku 84 lat. Był autorem powieści "Ostatni seans filmowy" i "Czułe słówka", które doczekały się nagradzanych ekranizacji.
Larry McMurtry (1936 – 2021 /Diana Walker/The LIFE Images Collection /Getty Images

Największe uznanie przyniosła McMurtrey'emu opublikowana w 1966 roku powieść "Ostatni seans filmowy", za którą pisarz otrzymał prestiżową nagrodę Pulitzera. Pięć lat później wspólnie z reżyserem Peterem Bogdanovichem odpowiadał za scenariusz kinowej ekranizacji książki.

Sukcesem okazały się także oparte na jego książce z 1975 roku "Czułe słówka" Jamesa L. Brooksa, które otrzymały aż pięć statuetek Akademii, będąc głównym wygranym oscarowej gali w 1984 roku. W sumie wszystkie filmy, które powstały na podstawie jego książek, otrzymały 34 nominacje do Oscara (i 13 statuetek).

Innymi powieściami McMurtry'ego, które doczekały się ekranizacji, są m.in. "Na południe od Brazos" (miniserial na podstawie powieści zdobył aż 7 nagród Emmy), "Leaving Cheyenne" (kinowa wersja - "Loving Molly" w reżyserii Sidneya Lumeta) oraz "Horseman, Pass By" (film "Hud, syn farmera" z Paulem Newmanem). 

Reklama

W 2006 roku McMurtry, wspólnie ze swoją współpracowniczką Dianą Ossaną, otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany za "Tajemnicę Brokeback Mountain" Anga Lee na podstawie opowiadania Annie Proulx.

Oscara odebrał w dżinsach i kowbojkach, przypominając zgromadzonym w Kodak Theatre o sile literatury - zaznaczył, że podstawą "Tajemnicy Brokeback Mountain" było opowiadanie Annie Proulx.

Jego ostatnim kinowym scenariuszem był ubiegłoroczny film z Markiem Wahlbergiem "Good Joe Bell" (który napisał wspólnie z Dianą Ossaną).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Larry McMurtry

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL