Nie żyje Krzysztof Gradowski. Autor "Pana Kleksa" miał 77 lat
Nie żyje Krzysztof Gradowski. Autor filmowego cyklu "Akademia Pana Kleksa" zmarł 22 czerwca 2021 roku. Miał 77 lat.
O śmierci artysty poinformowało dzisiaj Stowarzyszenie Autorów ZAiKS na swym oficjalnym profilu na Facebooku.
"Wczoraj, w wieku 77 lat, zmarł Krzysztof Gradowski - znakomity scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych. Jak mówił w jednym z wywiadów, rzadko oglądał swoje filmy. Na szczęście nigdy nie brakowało mu widzów. Jego "Akademię Pana Kleksa" ogląda już kolejne pokolenie młodych widzów" - można przeczytać w komunikacie.
"Od 2006 roku był wiceprzewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W roku 2009 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 roku Brązowym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był też Kawalerem Orderu Uśmiechu. W roku 2020 otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u. Jest nam ogromnie przykro".
Krzysztof Gradowski był scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych, fabularnych i telewizyjnych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi w 1966 roku.
Najbardziej znany był z cyklu uwielbianego nie tylko przez dzieci, na który składały się filmy fabularne: "Akademia Pana Kleksa" (1983), "Podróże Pana Kleksa" (1985), "Pan Kleks w kosmosie" (1988), "Dzieje mistrza Twardowskiego" (1995), "Tryumf pana Kleksa" (2001).
Bohater filmowego cyklu to Ambroży Kleks - czarodziej i fikcyjny bohater baśniowej opowieści napisanej przez Jana Brzechwę. Pan Kleks prowadzi niezwykłą Akademię, do której uczęszczać mogą jedynie chłopcy, których imiona zaczynają się na literę "A". W Akademii jada się malowane potrawy, opisuje sny i rzuca atramentem na lekcjach, a postacie z bajek są realnie istniejącymi istotami.
"W profesorze Kleksie widziałem idealnego pedagoga, z którym chętnie bym się spotkał. Później, po filmie, otrzymałem bardzo wiele listów. Ogłosiłem taki konkurs - gdzie i w jakich okolicznościach, w jakich sytuacjach i w jakich krainach, chcielibyście zobaczyć Kleks w dalszych filmach, i bardzo wiele osób pisało, że najchętniej zobaczyliby go w swojej szkole, w swoim mieście, blisko siebie, a nie w kosmosie, czy gdzieś na wyspach dalekich" - mówił Krzysztof Gradowski w 2001 roku w rozmowie z Interią przy okazji premiery filmu "Tryumf pana Kleksa".
"Dziś, gdy z perspektywy czasu patrzę na ten film, na tę przygodę z tekstem literackim Brzechwy, to uświadamiam sobie, że bardzo wiele współczesnych gier komputerowych jest zbudowanych na tej właśnie zasadzie - wędrówki poprzez labirynt kolejnych komnat, z których każda jest furtką do ewentualnych perypetii w następnym etapie rozwoju narracji fabularnej. Czyli z jednej strony - merytorycznie zachwyciła mnie postać, duchowość i kultura bohatera, a z drugiej - fascynująca forma takiej baśni cywilizacyjnej" - dodał.
W serii o Panu Kleksie zagrała plejada polskich aktorów, m.in. Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik, Henryk Bista, Zbigniew Buczkowski, Leon Niemczyk, Emilian Kamiński, Bogusz Bilewski, Jerzy Kryszak, Włodzimierz Press. W Pana Kleksa rewelacyjnie wcielił się Piotr Fronczewski. W filmach pojawiły się również takie gwiazdy estrady, jak Maryla Rodowicz, Małgorzata Ostrowska, Zdzisława Sośnicka, Beata Kozidrak, Andrzej Rosiewicz czy Bohdan Smoleń.
W 1980 roku reżyser Julian Józef Antoniszczak zrealizował film "Dokument animowany non camera, czyli reżyser Krzysztof Gradowski o sobie".
Gradowski realizował również filmy dokumentalne: "Akt oskarżenia", "Protest 68", "Urodzeni w niedzielę" (1968), "Konsul i inni" (1970, nagroda na festiwalu w Krakowie), "Zanik serca" (1970, nagroda w Oberhausen), "Odnaleźć sprawcę" (1971, TV), "Droga do pacjenta" (1973, TV).
W 1987 roku Krzysztof Gradowski został uhonorowany Orderem Uśmiechu.