Reklama

Nie żyje Anna Lutosławska-Jaworska. Znana aktorka miała 94 lata

W wieku 94 zmarła w Krakowie aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Przez wiele lata występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wykładała również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

W wieku 94 zmarła w Krakowie aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Przez wiele lata występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wykładała również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.
Anna Lutosławska-Jaworska /Wacław Klag /Reporter

Informacje o śmierci artystki potwierdził we wtorek PAP mecenas Stanisław Kłys, który z nią współpracował podczas konkursów sztuki wymowy, organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie. Aktorka zmarła w poniedziałek.

Anna Lutosławska-Jaworska: Kariera

Lutosławska, urodzona w 1928 r. w Krakowie, w poszczególnych latach swojej kariery zawodowej grała również na innych krakowskich, ale i wrocławskich scenach. Związana była również z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia.

Wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych) i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1981 r. przerwała pracę aktorki i wyjechała ze swoim drugim mężem Michałem Jaworskim, inżynierem, do Algierii, gdzie zajęła się malarstwem i fotografią.

Reklama

Od lat 50. XX w. zdobywała nagrody za pracę artystyczną. Otrzymała m.in. złotą odznakę za zasługi dla miasta Krakowa i Odznakę Budowniczego Nowej Huty. Nagrodę ministra kultury dostała podczas XIII Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt za rolę Róży Żabczyńskiej w spektaklu "Cudzoziemka" (Teatr Słowackiego, 1978). W 1980 r. została nagrodzona podczas VI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Idalii w "Fantazym".

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

W 2014 r. jej twórczość doceniono Nagrodą im. Ireny Solskiej, ustanowioną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, za całokształt dorobku artystycznego, a także istotny wpływ na rozwój polskiej sztuki aktorskiej.

Anna Lutosławska laureatką nagrody im. Ireny Solskiej!

"Dorobek artystyczny, pedagogiczny i literacki Anny Lutosławskiej stawia ją w rzędzie najwybitniejszych artystek teatru, które łączyły aktywną obecność na scenie z pasjami pedagogicznymi, misją społeczną i darem utrwalania swoich obserwacji słowem" - tak na swojej oficjalnej stronie IATC/AICT uzasadniono wyróżnienie aktorki.

Lutosławska stworzyła też niezapomniane aktorskie kreacje w takich spektaklach, jak: "Wesele" (1956 i 1973), "Antygona" (1964), "Fedra" (1970).

Oglądaliśmy ją w teatrze telewizji: "Kandyd" (1969), "Orfeusz i Eurydyka" (1970), w filmach fabularnych: "Daleka jest droga" (1963) i serialach: "Czterej pancerni i pies" (1966) czy "Lekarze".

Lutosławska była nie tylko aktorką. Swego czasu prowadziła w telewizji program, była również pedagogiem w krakowskiej PWST, na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Ignatianum. Pisywała do "Dziennika Polskiego", "Teatru" i "Sceny". Reżyserowała sztuki kameralne i wydawała bajki dla dzieci.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy