"Nie dla cenzury": Dołącz do akcji
W internecie trwa akcja "Nie dla cenzury" w związku ze skazaniem irańskiego reżysera Mohammada Rasoulofa na 20 lat zakazu wykonywania zawodu i 6 lat więzienia za kręcenie filmu bez zezwolenia władz Iranu.
Swe poparcie dla prześladowanego reżysera filmu "Rękopisy nie płoną" wyrazili już polscy filmowcy, między innymi Paweł Łoziński i Bodo Kox.
W Iranie, za zrobienie filmu, który się nie spodoba władzom, grozi więzienie, a w najlepszym wypadku twórcy jest zabierany paszport i uniemożliwia się mu wyjazd z kraju. Taki był przypadek Mohammada Rasoulofa, reżysera filmu "Rękopisy nie płoną". Twórca za kręcenie bez zezwolenia został skazany na 20 lat zakazu wykonywania zawodu i 6 lat więzienia (ostatecznie odsiadkę za kratami skrócono do jednego roku). Pozbawiony paszportu reżyser oczekuje w ojczyźnie na egzekucję wyroku.
Film Rasoulofa "Rękopisy nie płoną" wywołał sporą sensację na zagranicznych festiwalach. W Cannes przyznano mu nagrodę FIPRESCI. Jednak sam twórca nie może brać udziału w imprezach, na które jest zapraszany, gdyż odebrano mu paszport. Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze świata filmu.
W czasie trwania Sztokholmskiego Festiwalu Filmowego amerykański aktor Sean Gullette i szwedzka reżyserka Tarik Saleh wyrazili swoje poparcie dla reżysera, stojąc z zawiązanymi oczami przed irańską ambasadą w Sztokholmie.
Przewiązane oczy miały odnosić się do filmu "Rękopisy nie płoną", w którym bohater spisuje swoje wspomnienia, nieświadomy tego, że zostaje pod nieustanną obserwacją władzy.
"Chcemy pokazać, że nie da się powstrzymać filmowców, artystów czy dziennikarzy przed wykonywaniem ich zawodu. To ważne, żebyśmy my, koledzy po fachu, wyrazili nasz sprzeciw wobec cenzury, która próbuje związać usta Mohammadowi Rasoulofowi" - powiedział przewodniczący jury festiwalu, Kristian Petri.
W podobnym tonie wypowiedzieli się także przedstawiciele festiwali filmowych w Rio de Janeiro, Londynie, Sao Paulo czy Vancouver, na które film był zapraszany.
Każdy może przyłączyć się do akcji "Nie dla cenzury". Wystarczy zrobić sobie zdjęcie, na którym oczy są zakryte. Szczegóły informacji znajdziecie na stronie niedlacenzury.pl.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!