Netflix planuje wznowienie zdjęć do swoich produkcji w kilku krajach
Pandemia COVID-19 sprawiła, że praktycznie cała produkcja filmowa i serialowa na świecie została wstrzymana. Pojawiają się jednak coraz wyraźniejsze głosy o wznowieniu przerwanych zdjęć i realizowaniu ich zgodnie z zaleceniami dotyczącymi funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Takie działania zapowiada Ted Sarandos, który jest odpowiedzialny za treści dostępne na Netflixie.
"Proces tworzenia na planach filmowych polega zwykle na ścisłej współpracy wielu artystów, którzy próbują zmieścić się w napiętych terminach. Musimy zmienić ten proces. W niektórych przypadkach bardzo drastycznie. Aby zapewnić bezpieczeństwo obsadzie i twórcom w trakcie pandemii, na ich korzyść może być wykorzystany fakt, że zwykle pracują oni na zamkniętych dla osób postronnych planach filmowych. Dzięki temu możemy zapewnić kontrolowane środowisko i dokładnie śledzić, kto się pojawia, a kto wychodzi" - napisał Sarandos na łamach poniedziałkowego "Los Angeles Timesa".
Produkcja filmowa w Stanach Zjednoczonych wciąż pozostaje wstrzymana. Inaczej jest jednak w Południowej Korei, Japonii i Islandii, gdzie Netflix już zaczyna wznawiać swoje działania. W maju zaplanowane jest otwarcie planów produkcji Netflixa w Szwecji, a w lipcu w Norwegii.
Sarandos uważa, że każda produkcja powinna być traktowana indywidualnie. Jeśli chodzi o Szwecję to artyści przed przystąpieniem do zdjęć mają poddać się 14-dniowej samoizolacji, by później móc pracować razem w warunkach zbiorowej kwarantanny przez 11 dni, bo na tyle zaplanowane są zdjęcia. Z kolei na Islandii artyści mogli wrócić do pracy po tym, jak zrobili testy na obecność koronawirusa, które wykazały, że są zdrowi. W trakcie zdjęć na bieżąco monitorowana jest temperatura ich ciała.
"Praca przy przenoszeniu historii na ekran oparta jest na partnerstwie i zaufaniu. Ruszymy do przodu, gdy wszyscy, którzy wrócą na plany, będą czuć się tam bezpiecznie. Bez zaufania proces twórczy się załamie" - pisze Sarandos, który przekonuje, że konieczne są wszelkie uniwersalne działania, które pozwolą bezpiecznie kontynuować zdjęcia. Wymienia tu dostarczanie ekipie posiłków w zamkniętych pudełkach zamiast w formie ogólnodostępnego bufetu czy zapewnienie podstawowych środków higieny osobistej takich jak maski na twarz, rękawiczki i płyny dezynfekujące.