Narodowe Centrum Kultury Filmowej rozpocznie działalność w styczniu 2016
- Chcemy uratować i zachować dziedzictwo filmowej Łodzi - podkreśliła minister kultury Małgorzata Omilanowska, która we wtorek wraz z prezydent tego miasta Hanną Zdanowską powołała do życia Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF).
Jak zaznaczyła Omilanowska, NCKF będzie instytucją współprowadzoną i współfinansowaną przez miasto Łódź i resort kultury, która rozpocznie działalność w styczniu 2016 r. na terenie EC1 - Łódź Miasto Kultury - kompleksu dawnej elektrociepłowni zamienionym w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych.
- Myślimy, aby w ramach centrum funkcjonowało wiele podmiotów, które w tej chwili jeszcze do centrum nie należą. Zależy nam, aby uratować zasoby i całe dziedzictwo, które pozostało po łódzkiej wytwórni filmowej; kostiumy, archiwum, całe materialne świadectwo wielu lat funkcjonowania wytwórni. Chcemy zachować to i nadać przedmiotom drugie życie w wystawach, ekspozycjach, ścieżkach edukacyjnych - podkreśliła.
Zdaniem Zdanowskiej, powstanie NCKF daje szansę powrotu Łodzi na mapę Polski filmowej i to w znaczącej skali. - To jest początek, dopiero zaczynamy współtworzyć tę instytucję, będziemy starali się, aby była impulsem rozwojowym dla powrotu filmu do Łodzi - dodała.
Ministerstwo kultury na działalność nowej instytucji w 2016 r. zagwarantowało nie mniej niż 2 mln zł - poinformowała Omilanowska. W następnych latach fundusze te - jak zaznaczyła minister - powinny wzrastać w zależności od tego, jaka będzie "realna potrzeba ich wydania".
Resort zapowiada, że teraz skupi się na powołaniu rady programowej NCKF. - Musi ona być merytorycznie silna, składać się z przedstawicieli różnych środowisk - nie tylko łódzkiego. Przeprowadzimy konkurs na osobę, która będzie kierowała tym przedsięwzięciem, bo jest ważne, aby był to ktoś z pomysłami. To plan na najbliższe miesiące. Rada programowa i dyrekcja będzie pracować nad harmonogramem dojścia do celu, którym jest wchłonięcie przez centrum innych instytucji i zasobów - wyjaśniła Omilanowska.
List intencyjny w sprawie powołania NCKF został podpisany w lipcu 2015. Zapisano w nim m.in. "Łódź w dziedzinie kultury filmowej ma bogaty i wyjątkowy dorobek, który stanowi istotny składnik jej aktualnej strategii rozwoju". Wspomniano działalność takich instytucji jak Szkoła Filmowa w Łodzi, Wytwórnia Filmów Fabularnych, Katedra Teorii i Historii Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentami "łódzkiej filmówki" są m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski.
Celem NCKF ma być także integracja podmiotów zajmujących się filmem i "utworzenie jednolitej struktury organizacyjnej w ramach wspólnej instytucji kultury, realizującej misję związaną z promocją wiedzy o kulturze filmowej i prezentacją jej dorobku" - zaznaczono w liście.
NCKF ma pełnić funkcje wystawiennicze, edukacyjne i badawcze. Organizowane będą w niej wystawy i warsztaty, a także kursy, projekcje filmów i zajęcia poświęcone kulturze audiowizualnej. Planowane jest także wydawanie czasopisma naukowego