Reklama

Reklama

Mural z Reksiem upamiętni postać Lechosława Marszałka

Reksio - kultowy piesek z kreskówki - trafi w sobotę pod postacią muralu na ścianę bloku mieszkalnego w Suwałkach (Podlaskie). Twórca Reksia, nieżyjący już Lechosław Marszałek urodził się w tym mieście 95 lat temu.

1 czerwca Rekso obchodził 50. urodziny

- Od kilku lat odsłaniamy podczas Dni Suwałk murale. W tym roku będzie to pies Reksio, który, po pierwsze obchodzi pięćdziesiąte urodziny, zaś po drugie został stworzony przez nieżyjącego już Lechosława Marszałka, który urodził się w naszym mieście - powiedział Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk.

Władze miasta od czterech lat podczas Dni Suwałk odsłaniają murale. Na pierwszym widnieje mała dziewczynka, bohaterka komiksu pt. "Łauma" Karola Kalinowskiego pochodzącego z Suwałk. Drugi mural prezentuje przedwojennego suwalskiego lekarza i społecznika Teofila Noniewicza. Na kolejnym jest Alfred Wierusz-Kowalski, znany malarz, przedstawiciel szkoły monachijskiej, urodzony w Suwałkach. 

Reklama

W sobotę (5 sierpnia) podczas tegorocznych Dni Suwałk zostanie uroczyście odsłonięty mural z Reksiem, który trzyma wielki bukiet kwiatów.

- Jest to autorski rysunek Lechosława Marszałka. Mieliśmy pięć prac przedstawionych przez jego żonę i akurat wybraliśmy Reksia z kwiatami, który został odwzorowany i przeniesiony na ścianę budynku - dodał Sznel.

Na uroczystość została zaproszona również wdowa po reżyserze Halina Filek-Marszałek. 

Dni Suwałk rozpoczną się w piątek galą podczas której prezydent Suwałk wręczy specjalne coroczne nagrody "Włócznie Jaćwingów". W sobotę i niedzielę odbędzie się Jarmark Kamedulski, na który złożą się koncerty, przedstawienia, imprezy sportowe oraz wielki kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnej jadła kresowego.

Reksio - polski serial animowany dla dzieci w reżyserii i według scenariusza Lechosława Marszałka był produkowany w latach 1967-90. W tym czasie powstało 65 odcinków kreskówki.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Reksio

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje