Moro i Wyrypajew nagrodzeni przez ministrów Polski i Rosji
Aktorka Joanna Moro oraz rosyjski reżyser i dramatopisarz Iwan Wyrypajew otrzymali w czwartek w Warszawie dyplomy ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zbliżenia i porozumienia społeczeństw obu krajów.
Dyplomy Joannie Moro, odtwórczyni głównej roli w serialu telewizyjnym poświęconym Annie German - jako reprezentantce strony polskiej oraz Iwanowi Wyrypajewowi wręczyli szefowie MSZ Polski i Rosji: Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.
Ławrow podkreślił, że Moro "oczarowała widzów rosyjskich swoją rolą naszej ukochanej w Rosji Anny German", a film z jej udziałem obejrzało ponad 22 mln widzów.
Wyraził też satysfakcję, że drugi dyplom przyznano rosyjskiemu dramaturgowi, "którego utwory są wystawiane w Rosji i w Polsce, i nie tylko". Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że "scenariusze Wyrypajewa są realizowane w filmie, ale też w osobistym sensie człowiek ten ucieleśnia nie tylko przyjaźń polsko-rosyjską, ale i polsko-rosyjską miłość.
Laudację na cześć obojga laureatów wygłosił szef polskiego MSZ. - Te dyplomy otrzymują osoby, które tworzą markę Rosja w Polsce i markę Polski w Rosji - zaznaczył. Sikorski przypomniał, że Wyrypajew jest artystą wyjątkowo często nagradzanym i wystawianym w Polsce oraz laureatem Paszportów Polityki.
Podkreślił, że Polacy zawsze cenili rosyjską kulturę i sztukę przede wszystkim za odważne podejmowanie najważniejszych tematów. Wyrypajew - przekonywał Sikorski - poprzez sztukę pozwala Polakom "zrozumieć tajniki rosyjskiej duszy".
- Rok w Rosji w Polsce i rok Polski w Rosji, który zaplanowaliśmy na rok 2015 będzie świetną okazją do spotkań między polskimi i rosyjskimi artystami - zaznaczył Sikorski.
Moro po rosyjsku podziękowała za przyznanie nagrody. Mówiła, że jest to dla niej wielki zaszczyt. - Tak naprawdę to Anna German rozpoczęła drogę wspólnego zrozumienia naszych narodów i ich zespalania - podkreśliła aktorka. Wyraziła nadzieję, "że to film stanie się narzędziem tłumaczenia sobie wzajem naszej historii i kultury".
W imieniu nieobecnego na uroczystości Wyrypajewa dyplom odebrała jego żona, aktorka Karolina Gruszka. Mówiła, że Wyrypajew nie mógł odebrać nagrody, bo przeprowadza w Indiach wywiad z Dalajlamą. Odczytała jego list, w którym podkreślił, że jego życie i twórczość są w sposób nierozerwalny związane z Polską i Rosją.
Wyrypajew, jak napisał, jest przekonany, że problem komunikacji jest tu najbardziej istotny. "Dopóki nie nauczymy się nawiązywać ze sobą autentycznych, głębokich, twórczych stosunków, nie będziemy w stanie wprowadzić żadnych zmian na tej planecie. Najpierw wzajemne stosunki, a potem dopiero praca nad rozwiązywaniem poważnych światowych problemów, jak ekologia, polityka, choroby, głód i inne" - podkreślił artysta.
Ocenił też, że dialog nie powinien być budowany między politykami, a między ludźmi.
Joanna Moro, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, zasłynęła jako odtwórczyni tytułowej roli w serialu "Anna German". Polsko-rosyjska produkcja zdobyła wielką popularność w Rosji. W Polsce serial emitowany jest od lutego 2013 r. w TVP1.
Moro pochodzi z Wilna, mieszka i pracuje w Warszawie. Ma 29 lat. Aktorka ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 2007 r. Grała epizodyczne role w wielu polskich serialach, największe uznanie przyniósł jej serial o Annie German. Produkcja liczy 10 odcinków i opowiada historię legendy polskiej piosenki, która w latach 60. i 70. XX w. podbijała serca europejskiej publiczności. German otrzymała dziesiątki nagród na światowych festiwalach, nagrała kilkadziesiąt płyt. Śpiewała w siedmiu językach. Koncertowała m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji i ZSRR. W Rosji do dziś uważana jest za największą muzyczną legendę.
Dramaturg, reżyser i scenarzysta Iwan Wyrypajew urodził się w 1974 r. w Irkucku na Syberii, gdzie ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej. Studiował też reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. "Jak każdy człowiek czuję intuicyjną potrzebę zadawania pytań o istotę życia. Myślę, że moim zadaniem jako artysty i zadaniem sztuki w ogóle jest nieustawanie w tych poszukiwaniach" - podkreślał w jednym z wywiadów.
Wyrypajew był aktorem teatru w Magadanie oraz Teatru Dramatu i Komedii w Pietropawłowsku na Kamczatce. W Irkucku założył teatr Przestrzeń Gry, który został zamknięty m.in. z powodu oburzenia miejscowych władz jego debiutancką sztuką "Sny" (sztukę ten wystawił londyński Royal Court Theatre).W 2001 r. rozpoczął współpracę z nowo powstałym w Moskwie Teatrem.doc. Jest także współzałożycielem Teatru Praktika, gdzie wyreżyserował jedną z najbardziej znanych w Polsce jego sztuk "Iluzje".
W Polsce Wyrypajew wyreżyserował sztuki takie jak "Lipiec" z Karoliną Gruszką (w Teatrze na Woli, 2009), "Taniec Delhi" (w Teatrze Narodowym, 2010), "Ufo. Kontakt" (w Teatrze Studio, 2012). W Teatrze Studio w jego reżyserii można obejrzeć jeszcze w tym roku "Ożenek" Nikołaja Gogola.
Po jego dramaty w naszym kraju sięgali m.in. Agnieszka Olsten, Małgorzata Bogajewska i Aleksandra Konieczna, Łukasz Kos, Michał Zadara, Agnieszka Glińska.
Wyrypajew jest również twórcą filmowym, wyreżyserował m.in. "Euforię" i "Tlen", który w Polsce miał premierę w 2010 r. Podczas powstania filmu Wyrypajew podkreślał, że "Tlen" ma oddziaływać przede wszystkim na emocje widza. "Jestem absolutnym przeciwnikiem kina intelektualnego, którego nie rozumiem i nie toleruję" - mówił.
Na początku 2013 r. Wyrypajew otrzymał Paszport Polityki w kategorii "teatr". Nagroda ta przypadła mu "za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją" oraz "za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora".
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!