Milos Forman i kino kulinarne
Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 5-13 sierpnia, przygotowuje przegląd twórczości Milośa Formana. Widzowie będą mogli także zapoznać się z "Kinem kulinarnym".
Retrospektywa Milośa Formana obejmie wszystkie dokumenty i fabuły reżysera tworzone w okresie czeskim, jak też nakręcone po emigracji do Stanów Zjednoczonych i oscarowym sukcesie "Lotu nad kukułczym gniazdem".
Pokazy otworzy dokument "Miloš Forman: co cię nie zabije..." Miloša Šmídmajera, ukazujący niezwykłe życie i karierę tego twórcy.
Podczas retrospektywy pokazane zostaną wszystkie filmy Formana, związane z nurtem tzw. nowego kina czeskiego, w tym m.in. "Czarny Piotruś", "Pali się moja panno" czy "Miłość blondynki", który przyniósł reżyserowi światowy rozgłos. Wczesnoamerykański okres twórczości Formana reprezentować będzie m.in. ekranizacja kultowego musicalu "Hair", jak również kolejny oscarowy film "Amadeusz".
Na festiwalu zaprezentowane zostaną również inne dzieła czeskiego artysty: biograficzny film "Skandalista Larry Flint" o twórcy magazynu pornograficznego Hustler oraz ostatni film Formana "Duchy Goi", fabularyzowana biografia Francisco Goyi.
Wprowadzeniem do retrospektywy będzie dokument rzucający nowe światło na życie i dokonania Milośa Formana. Poznamy historię reżysera od lat dziecięcych spędzonych w przededniu II wojny światowej, przez słodko-gorzkie lata w komunistycznej Czechosłowacji, które zmusiły go do emigracji i zostawienia rodziny w Europie, po wszystkie walki stoczone już w Ameryce - z producentami, sponsorami, aktorami. Poznamy jego rodzinę i znajomych. Usłyszymy wiele anegdot, opowiedzianych przez samego bohatera z iście czeskim humorem.
Sekcja "Kino kulinarne" to organizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Berlinale wydarzenie, będące połączenie projekcji filmowych i degustacji potraw oraz win, serwowanych przez mistrzów sztuki kulinarnej!
Coroczne edycje Kulinarisches Kino berlińskiego festiwalu cieszą się ogromną popularnością. Organizatorzy rozbudzają najpierw apetyt publiczności pokazami filmowymi, a następnie przygotowują dla niej wyśmienite potrawy. Sekcja Kino Kulinarne, która zaprezentowana zostanie latem na festiwalu w Poznaniu, będzie poniekąd młodszym partnerem berlińskiego programu, również poruszającym kwestie dobrej żywności i środowiska.
- Podczas ostatnich dziesięciu lat Berlinale zaczęliśmy gotować z prawdziwą świadomością jakości, jak również serwować wina wysokiego gatunku - mówi Thomas Struck, dyrektor projektu Kulinarisches Kino na Berlinale.
- Pięć lat temu uruchomiliśmy sekcję Kulinarisches Kino, żeby zwrócić uwagę publiczności na związki między filmem, kulturą, kuchnią i środowiskiem. Jedzenie łączy ludzi i wiąże ich ze środowiskiem, zaś lokalna kuchnia jest miarą naszej kultury!
Program filmowy "Kina kulinarnego" przedstawi filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe, poruszające kwestie jedzenia i środowiska. Podczas kulinarnych wieczorów publiczności zaserwowane zostaną potrawy, przygotowane przez najlepszych mistrzów kuchni, a degustacjom towarzyszyć będą również dyskusje z zaproszonymi gośćmi o zaprezentowanych filmach.