Reklama

Michael Moore nagrodzony na festiwalu United Solo

Reżyser Michael Moore otrzymał specjalną nagrodę na corocznej, ósmej już edycji Festiwalu United Solo w Teatrze Row na Manhattanie. Założycielem, a także dyrektorem artystycznym imprezy jest polski aktor, reżyser, pisarz i nauczyciel akademicki Omar Sangare.

Reżyser Michael Moore otrzymał specjalną nagrodę na corocznej, ósmej już edycji Festiwalu United Solo w Teatrze Row na Manhattanie. Założycielem, a także dyrektorem artystycznym imprezy jest polski aktor, reżyser, pisarz i nauczyciel akademicki Omar Sangare.
Michael Moore na festiwalu w Cannes (2004) /AKPA

"W tym sezonie mieliśmy ponownie imponującą konstelację gwiazd scenicznych błyszczących na scenie United Solo. Pojawiły się nowe talenty, jak Jen Fellman w musicalowym monodramie "Frenchy", przywołującym nostalgiczne ballady francuskie w wykonaniu młodej wokalistki o talencie porównywalnym do niezapomnianej Judy Garland" - wskazał PAP Life dr Sangare. 

Nagrodę specjalną United Solo otrzymał w tym roku Michael Moore za swój monodram "The Terms of My Surrender", grany z wielkim sukcesem na Broadwayu. Michael Moore to nie tylko performer, ale także znany filmowiec.

Reklama

"To wspaniałe wyróżnienie. Zagrałem w monodramie po raz pierwszy i przekonałem się, jak silna jest ta forma przekazu. Kontakt z każdą widownią jest wyjątkowy" - zapewniał Moore.

Do jego najwybitniejszych filmów zalicza się "Fahrenheit 9/11", który pobił rekordy finansowe w historii amerykańskiego kina dokumentalnego. Moore był reżyserem i producentem filmu. Za "Bowling for Columbine" uhonorowany został Złotą Palmą w Cannes. Jest także zdobywcą Oscara.

Nagrodę specjalną United Solo wręczył Moore Sangare, który rozpoczynał karierę w Polsce, jako aktor i pisarz. Obecnie patronuje festiwalowi w Nowym Jorku, który założył osiem lat temu.

Wśród znanych artystów, którzy brali udział w tegorocznej imprezie znaleźli się m.in. aktor: Bill Oberst Jr. nagrodzony Emmy Award; czy Milton Justice, laureat Oscara, który tym razem dla United Solo wyreżyserował musical "From Ship to Shape".

Do najciekawszych przedstawień zdaniem widowni i jurorów United Solo zaliczyć można "A TRAIN" w reżyserii Risy Brainin, dziekana Wydziału Teatralnego Uniwersytetu Kalifornijskiego; "Denial Is A Wonderful Thing" zagrany przez Christinę Augello, która jest dyrektorem Festiwalu Teatralnego w San Francisco; oraz "Regeneration" w wykonaniu Nancy Rappaport, aktorki i wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda.

Impreza ma ambicję sprowadzania do Nowego Jorku najciekawszych spektakli na całym globie. Według organizatorów jest największym festiwalem monodramu na świecie i wpisała się na mapę najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Manhattanie.

Ósma, edycja United Solo w Teatrze Row na Manhattanie - trwała od połowy września, przez dziesięć tygodni. Jest rodzajem międzynarodowej olimpiady teatru solowego.

W tym roku festiwal przedstawił 120 produkcji, z sześciu kontynentów. Spektakle prezentowano głównie po angielsku, ale także w języku francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim, natomiast w kategorii teatr ruchu także poprzez mowę ciała.

W tegorocznej edycji wystąpił polski artysta, Mateusz Nowak z monodramem "Od przodu i od tyłu".

Andrzej Dobrowolski, Nowy Jork

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Moore Michael

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy