Medal św. Jerzego dla Holland
Agnieszka Holland otrzymała w sobotę, 15 czerwca, w Krakowie Medal św. Jerzego - honorowe nagrody przyznawane przez "Tygodnik Powszechny" za zmagania z uosabiającym zło smokiem, z którym walczył św. Jerzy oraz za uparte budowanie dobra w życiu społecznym. Nagrodzony został również ks.prof. Michał Heller.
"Ta nagroda ma dla mnie znaczenie, bo nie jest filmowa. Jest od ludzi, z którymi mam kontakt od dawna, którzy są na troszkę innym brzegu niż ten, na którym ja stoję, ale zawsze wyciągają do mnie rękę" - podkreśliła Holland.
Według niej św. Jerzy, który walczył ze smokiem, nie pokonał zwierzęcia. "Jestem fatalistką i bliższy jest mi mit Syzyfa, niż mit ostatecznego zwycięzcy. Św. Jerzy ścinał siedem głów smoka, ale one odrastały. Tak że obawiam się, że symbol walki św. Jerzego będzie żywy jeszcze przez następne pokolenia" - powiedziała laureatka.
Wspomniała też o byłym redaktorze naczelnym "Tygodnika Powszechnego" Jerzym Turowiczu mającym siłę swojego imiennego patrona. "Jest on dla mnie wzorem wielkiego polskiego katolika, intelektualisty, człowieka otwartego, dobrego, ciekawego świata. Byłoby dobrze gdyby ta postawa i te wartości były obecne w naszym życiu" - mówiła o Turowiczu.
Jak zauważył redaktor "Tygodnika Powszechnego" Grzegorz Jankowicz, każdy film reżyserki "zaczyna się od zmagania się z negatywną energią; każdy jej film jest walką z siłami, których źródła biją w skomplikowanej, nieciągłej, chaotycznej rzeczywistości".
"Krytycy podkreślają, że do wspólnych tematów Agnieszki Holland należą samotność, miłość, pamięć, religia, rewolucja, polityka i historia. Na tym tematycznym terenie reżyserka prowadzi swoje boje ze smokiem. Wydaje się mi, że jest jeszcze jeden problem, który Agnieszkę Holland uwiera najbardziej i z którym od lat się mierzy. Chodzi o poszukiwanie pojemniejszej formy życia, która nie ma ustalonej definicji" - mówił Jankowicz.
Agnieszka Holland została nagrodzona za "duchowy niepokój i szukanie dla niego artystycznego wyrazu jak w serialu 'Gorejący krzew'" oraz "za odwagę stawiania metafizycznych pytań i powagę w traktowaniu etycznych kwestii". Reżyserka trzyodcinkowy serial "Gorejący krzew" poświęciła czeskiemu studentowi Janowi Palachowi, który w 1969 r. podpalił się w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Agnieszka Holland urodziła się w 1948 r. w Warszawie. Ukończyła studia w szkole filmowej FAMU w Pradze (czyli Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Muzycznej w Pradze). Karierę rozpoczynała jako asystentka Krzysztofa Zanussiego na planie jego filmu "Iluminacja". Jako reżyser zadebiutowała w 1975 r. filmem telewizyjnym "Wieczór u Abdona". Do jej najbardziej znanych produkcji należą "Aktorzy prowincjonalni", "Gorączka", "Kobieta samotna", "Zabić księdza", "Europa, Europa", "Tajemniczy ogród". Do najbardziej znanych teatralnych realizacji Agnieszki Holland należy "Woyzeck" Georga Buechnera.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!