"Marszałek Piłsudski" w telewizji
Jak poinformował dziennik Rzeczpospolita, telewizyjna Dwójka rozpocznie w niedzielę, 21 października, o godzinie 21.30 emisję fabularnego serialu "Marszałek Piłsudski". Serial będzie się składać z ośmiu odcinków, z których każdy liczy 52 minuty. Reżyserem "Marszałka Piłsudskiego" jest Andrzej Trzos-Rastawiecki, który również napisał scenariusz opowieści.
Młodego Piłsudskiego gra Mariusz Bonaszewski, starszego - Zbigniew Zapasiewicz.
Serial zrealizowała dla Programu 2 Telewizji Polskiej spółka "Quartet". Produkcja trwała od stycznia 2000 roku do września 2001 roku. Reżyser "Marszałka Piłsudskiego" unika jednak słowa "serial", mówiąc o ośmiu odcinkach filmu fabularnego.
"Dziś, w dobie telewizyjnych telenowel, serial stał się pojęciem nazbyt obszernym, tymczasem w przypadku mojego filmu o Piłsudskim mamy do czynienia z zamkniętym dziełem" - powiedział Andrzej Trzos-Rastawiecki na prasowym pokazie "Marszałka Piłsudskiego", który odbył się w poniedziałek, 8 października.
"Jestem wdzięczny Telewizji Polskiej, że umożliwiła powstanie filmu tej długości, mając jednocześnie żal do bardzo wielu osób i instytucji, że - mimo obietnic - nie przyczyniły się do tego, by film o Józefie Piłsudskim trafił do kin. Mamy filmy o bardzo wielu rodakach, tylko wciąż nie mamy obrazu o nim" - mówił reżyser.
Na przeszkodzie w realizacji filmu kinowego stanął brak pieniędzy, chociaż - jak zauważył reżyser - z marszałkiem Piłsudskim mało komu dzisiaj jest "po drodze".
"Dla naszej lewicy nie do wybaczenia jest fakt, że zwyciężył bolszewików, uniemożliwiając im poniesienie zarzewia rewolucji po trupie białej Polski do Berlina i dalej, na zachód Europy. Dla prawicy zaś Komendant pozostaje, przede wszystkim, socjalistą, a to jest dla niej nie do przyjęcia".
Akcja filmu "Marszałek Piłsudski" rozgrywa się w latach 1887-1935 i obejmuje wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia Józefa Piłsudskiego - od pobytu w więzieniu w Petersburgu i na Cytadeli, zamachu w Bezdanach i działalności PPS-owskiej, przez organizowanie Legionów, odzyskanie przez Polskę niepodległości, wojnę 1920 roku i przewrót majowy, po ostatnie dni Naczelnika w 1935 roku.
"Starałem się pokazać Piłsudskiego nie tylko jako polityka, ale i człowieka" - mówił Andrzej Trzos-Rastawiecki. "Stąd, na ile to było możliwe, uwzględniłem wydarzenia dotyczące jego życia osobistego, rodzinnego" - dodał reżyser.
W rolach żon Józefa Piłsudskiego wystąpiły Teresa Dzielska i Joanna Sydor-Klepacka. Poszczególne odcinki łączy postać dziennikarza, przeprowadzającego wywiad z Komendantem. W tej roli zobaczymy Marka Kondrata.