Mariusz Grzegorzek nadal rektorem łódzkiej "filmówki"
Prof. Mariusz Grzegorzek został w czwartek, 14 kwietnia, ponownie wybrany rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Będzie kierował uczelnią w latach 2016-2020.
O ponownym wyborze Grzegorzka na rektora Szkoły Filmowej poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej. Z informacji wynika, że uprawnionych do głosowania było 35 osób. Głosowało 33 elektorów, wszyscy oddali ważne głosy. Grzegorzek uzyskał poparcie 27 głosujących.
Grzegorzek kieruje łódzką uczelnią od 2012 roku. Jest absolwentem i wykładowcą Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, scenografem, grafikiem, współwłaścicielem firmy produkcyjnej Krakatau.
Zadebiutował w 1993 roku pełnometrażowym filmem fabularnym "Rozmowa z człowiekiem z szafy", za który zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 1999 roku zrealizował "Królową aniołów", w 2009 roku - "Jestem twój". W 2015 roku razem ze studentami Szkoły Filmowej stworzył "Śpiewający obrusik" - pierwszy pełnometrażowy fabularny dyplom aktorski, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył "Złotego Pazura".
Jest również autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański, a także członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Jako reżyser teatralny związany jest z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym przygotował kilkanaście spektakli. Współpracował też m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie oraz z Wydziałem Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie reżyserował spektakle dyplomowe studentów uczelni.
Łódzka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, nazwana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów byli m.in. Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, a pierwszymi wykładowcami - Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz. W 1954 roku w szkole rozpoczął studia Roman Polański, w kolejnych latach na uczelnię trafili znani potem reżyserzy, m.in. Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski.
Obok reżyserów markę i prestiż uczelni budują znakomici operatorzy, m.in. Paweł Edelman, Sławomir Idziak, Dariusz Wolski, Bartosz Nalazek czy Magdalena Górka. Do grona absolwentów uczelni należał też m.in. Jan Machulski.