Reklama

Marilyn Monroe: Wciąż wzbudza wielkie emocje

Choć odeszła 56 lat temu, nadal uznawana jest za ikonę – ideał kobiecości i seksapilu. Jej życie to wiele znaków zapytania, a fani pragną poznać wszystkie sekrety gwiazdy. Niedawno ujawniono okoliczności narodzin artystycznego pseudonimu, dzięki któremu Norma Jeane Baker stała się Marilyn Monroe.

- Należałam do świata, bo nigdy nie należałam do nikogo innego – mówiła Marilyn Monroe

- Patrzyłam na światła Hollywood i myślałam o tym, że żyją tu tysiące dziewcząt, które tak jak ja marzą o sławie - mówiła z właściwą sobie szczerością. - Co mi tam, myślałam. Ja marzę najmocniej.

Reklama

Trudne dzieciństwo, brak matczynej miłości i tułaczka po rodzinach zastępczych sprawiły, że Norma Jeane Baker właśnie w kinie znajdowała ukojenie.

- Spędzałam całe dnie na seansach filmowych, podziwiając gwiazdy lat 30-tych. Już wówczas wiedziałam, że aktorstwo jest moim przeznaczeniem - wspominała po latach. - Nie podobał mi się świat wokół mnie, bo był ponury, a kino przenosiło mnie w zaczarowaną krainę, w której zapominałam o troskach.

Spełnione marzenie

Jej droga na szczyt zaczęła się w 1944 roku. 18-letnia Norma (nosząca już nazwisko pierwszego męża - Dougherty) pracowała w fabryce zbrojeniowej Radioplane. Drobną szatynkę o pięknym uśmiechu dostrzegł wojskowy fotograf David Conover. Zrobił jej serię zdjęć, które opublikowano w prasie propagandowej, by pokazać zaangażowanie kobiet w wojnę.

Fotografie od razu podbiły serca Amerykanów. Jednak status modelki pin-up, której fotosy wiszą w każdym barze, koszarach i więziennych celach, Normie nie wystarczał. Pragnęła stanąć w świetle reflektorów i grać. To marzenie spełniło się 24 sierpnia 1946 roku, kiedy podpisała kontrakt z wytwórnią 20th Century Fox. Natychmiast zaczęły się poszukiwania pseudonimu. Norma Jeane Dougherty - to zdaniem właścicieli wytwórni nie brzmiało zbyt dobrze. Przyszła ikona kina musiała mieć imię i nazwisko wpadające w ucho.

Tele Tydzień

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: marilyn monroe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje