Reklama

Marek Kołaczkowski nie żyje. Aktor znany z "Akademii pana Kleksa" miał 83 lata

Związek Artystów Scen Polskich za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że Marek Kołaczkowski nie żyje. Wybitny aktor teatralny i filmowy zmarł w wieku 83 lat.

Marek Kołaczkowski nie żyje

Marek Kołaczkowski nie żyje. Informację o śmierci aktora przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Zmarł w wieku 83 lat.

"Z przykrością informujemy, że w niedzielę odszedł Marek Kołaczkowski - absolwent łódzkiej PWSFTviT, którą ukończył wcielając się w postać Feliksa w przedstawieniu "Jadzia Wdowa" Juliana Tuwima w reż. Natalii Szydłowskiej, wieloletni członek ZASP "- podano na profilu na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

Marek Kołaczkowski: Kariera

Marek Kołaczkowski urodził się 25 marca w 1941 r. w Milanówku. Wydział Aktorski "Filmówki" w Łodzi ukończył w 1964 r. Na scenie zadebiutował 4 listopada 1964 r. rolami Florbela i Filandera w spektaklu "Król w kraju rozkoszy" Franciszka Zabłockiego w reż. Bogusława Litwińca w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Reklama

Występował w teatrach: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1964-68), Ziemi Mazowieckiej w Warszawie (1968-69), im. Jaracza w Łodzi (1969-93) oraz gościnnie w Teatrze Ziemi Mazowieckiej w Warszawie (1966-69), Teatrze Nowym w Łodzi (1995-2009) i Teatrze Powszechnym w Łodzi (2008).

Był współzałożycielem i aktorem łódzkiego Teatru Małego w Manufakturze, "gdzie uroczyście świętował w 2014 r. pięćdziesięciolecie pracy artystycznej kreując postać Pustelnika w 'Balladynie' wyreżyserowanej przez Mariusza Pilawskiego". "Wyróżniony został wówczas, przez minister kultury i dziedzictwa narodowego, honorową odznaką 'Zasłużony dla kultury polskiej'" - czytamy we wpisie ZASP-u.

Wcielił się w postać Rybaka w filmie "Akademia Pana Kleksa" z 1983 roku. Wśród blisko 120 ról teatralnych, które zgromadził w swoim dorobku, były, m.in.: tytułowy Troilus w "Troilusie i Kresydzie" Shakespeare'a, Tom w "Szklanej menażerii" Tennessee Williamsa, Wituś w "Skizie" Gabrieli Zapolskiej, Gustaw w "Domu na Twardej" Kazimierza Korcellego, Hajmon w "Antygonie" Sofoklesa.

Marek Kołaczkowski wystąpił również w kilku spektaklach Teatru Telewizji, m.in. zagrał Dziennikarza w "Białej zarazie" w reż. Laca Adamika (1973), Ciumkałę w "Trans-Atlantyku" (1991) i Milicjanta w "Obywatelu Pekosiewiczu" (1992; oba przedstawienia w reż. Mikołaja Grabowskiego), Żeromskiego w "Sądzie nad Brzozowskim" w reż. Grzegorza Królikiewicza (1992).

Czytaj więcej: Grał w oryginalnej "Akademii Pana Kleksa". Co sądzi o nowym filmie?

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy