Małpę można "przerobić" na człowieka?
"Projekt Nim" Jamesa Marsha to szczególnego rodzaju filmowa biografia, nakręcona na podstawie książki Elizabeth Hess "Nim Chimpsky: The Chimp Who Would Be Human".
Marsh opowiada prawdziwą i poruszającą historię szympansa Nima, którego człowiek próbował "przerobić" na człowieka. Jednak to, czego w tym filmie najbardziej uczymy się o naturze Nima, to zarazem gorzka refleksja na temat naszego ludzkiego oblicza.
Relacje uczestników projektu polegającego na próbie nauczenia Nima ludzkiego języka oraz nieznane dotąd archiwalia filmowe sprawiają, że "Projekt Nim" staje się w efekcie odkrywczą podróżą poprzez świat wychowujących szympansa ludzi. Film ten opowiada również o wpływie, jaki szympans wywarł na osoby, z którymi miał do czynienia.
W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie rodzi się mały szympans. Kilka dni później jego matka dostaje uspokajający zastrzyk. Traci przytomność, a jej małe, płaczące ze strachu dziecko w brutalny sposób zostaje jej odebrane na zawsze.
Mały szympans zostaje nazwany Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko.
W ten sposób wchodzi w życie "projekt Nim", czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.
Z czasem Nim przechodzi z rąk do rąk i wpływa na życie każdej z osób, która się nim opiekuje. W wieku 5 lat zna już 120 słów. Naturą i przyzwyczajeniami przypomina człowieka. Niestety, z przyczyn finansowych, projekt zostaje zamknięty, a życie Nima diametralnie się zmienia. Dorosły już szympans wraca do odosobnionej klatki, z której zabrano go w dzieciństwie.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!