Magia animacji poklatkowej
Od 26 do 28 sierpnia w Mariborze odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Stoptrik, imprezy poświęconej w całości animacji poklatkowej (stop motion).
Wyjątkowość gatunku i techniki stop motion zawiera się w niepowtarzalnej kombinacji iluzji i rzeczywistości. Przestrzenne przedmioty fotografowane klatka po klatce "ożywają" dzięki pojawieniu się ruchu - esencji doświadczenia kinematograficznego.
MFF Stoptrik wypełnia niszę dostrzeżoną przez artystów oraz profesjonalistów. Organizatorzy festiwalu spotkali się z niezwykle przychylnym nastawieniem międzynarodowego środowiska animacji wobec swojej inicjatywy. Twórcy, producenci i dystrybutorzy wielokrotnie podkreślali znaczenie stop motion pośród bogactwa i różnorodności technik animacji filmowej.
Idea MFF Stoptrik wyrasta z przekonania o niezaprzeczalnej sile i magii animacji poklatkowej, ciągle żywej, pomimo coraz większej popularności cyfrowych technik animacyjnych. Ponad 100 lat temu wizjonerzy tacy, jak: Georges Mélies, Segundo de Chomón czy Władysław Starewicz prowadzili pierwsze eksperymenty z filmowym montażem niewiele różniących się od siebie obrazów.
To co zaczęło się jako wizualny "trik", szybko przekształciło się w szeroko docenianą formę sztuki, która zdolna jest tchnąć ducha w nieożywioną materię. Każdy z 52 tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas Stoptriku, reprezentuje odmienne podejście do techniki i gatunku.
Organizatorzy MFF Stoptrik pragną wspólnie z mariborską widownią zasmakować w najwybitniejszych osiągnięciach animacji poklatkowej oraz filmach współczesnych, zarówno tych dotąd jeszcze nie rozpoznanych, jak i docenionych na partnerskich festiwalach.
Stoptrik IFF pragnie stać się aktywnym członkiem sieci festiwalu filmów animowanych oraz żywotną platformą wymiany artystycznych i profesjonalnych doświadczeń. Jego organizatorzy współpracują bezpośrednio z Animateką. Posiadają także międzynarodowych partnerów - Krakowski Festiwal Filmowy, Etiuda & Anima, oraz łódzki festiwal Se-ma-for.
Niezwykle istotna jest dla festiwalu także współpraca na poziomie lokalnym ze Stowarzyszeniem Udarnik, które promuje kulturę filmową w Mariborze. Oficjalnymi partnerami pierwszej edycji imprezy są: Miasto Maribor, Ambasada RP w Lublanie, Słoweńskie Filmowe Archiwum (Archiwa Republiki Słowenii), Urząd ds. Młodzieży (Ministerstwo Edukacji i Sportu) oraz Maribor 2012 Europejska Stolica Kultury.
Stroną organizacyjno-programową imprezy zajmują się polscy filmoznawcy: Olga Bielańska i Michał Bobrowski.
Więcej informacji - w tym szczegółowy program - można znaleźć na stronie internetowej festiwalu Stoptrik.