Reklama

Reklama

Louise Fletcher nie żyje. Laureatka Oscara miała 88 lat

W wieku 88 lat zmarła aktorka Louise Fletcher, najbardziej znana z roli bezwględnej i wyrachowanej pielęgniarki Ratched w słynnym filmie Milosa Formana "Lot nad kukułczym gniazdem" z 1975 roku. Za tę rolę została uhonorowana nagrodą Oscara.

Jak poinformował w piątek jej agent David Shaul, aktorka zmarła we śnie w swym domu w Montdurausse, we Francji.

Fletcher, która wiele lat życia poświęciła rodzinie i wychowaniu dzieci, była aktorką mało znaną i już po czterdziestce kiedy Forman powierzył jej rolę pielęgniarki siostry Ratched w filmie, którego akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym. Główną rolę grał w nim Jack Nicholson.

"Lot nad kukułczym gniazdem": Oscarowa rola Louise Fletcher

Jak wspominała Fletcher, wówczas nie wiedziała, że rolę odrzuciło wiele gwiazd Hollywood, m. in. Anne Bancroft, Ellen Burstyn i Angela Lansbury.

Reklama

"Byłam ostatnią uczestniczką castingu. Dopiero w połowie kręcenia filmu zorientowałam się, że rola, którą mi powierzono była proponowana innym aktorkom, ale one nie chciały być na ekranie tak odpychające" - mówiła Fletcher w 2004 r. w jednym z wywiadów.

"Lot nad kukułczym gniazdem" został pierwszym dziełem od 1934 r., który zdobył Oscary za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszego aktora, najlepszą aktorkę i najlepszy scenariusz.

Trzymając statuetkę podczas uroczystości rozdania Oscarów w 1976 r. Fletcher powiedziała żartobliwie do publiczności, nawiązując do granej przez siebie postaci: "Wygląda na to, że wszyscy mnie nienawidzicie". 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Louise Fletcher | Lot nad kukułczym gniazdem

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy