Łódź: Niespodzianka dla Malkovicha
Znakomity amerykański aktor i reżyser John Malkovich, który przyjeżdża w piątek do Łodzi, jest znawcą i wielbicielem starodruków. Władze województwa łódzkiego przygotowują więc specjalną prezentację najstarszych wydawnictw ze zbiorów łódzkiej biblioteki.
- Marszałek województwa łódzkiego postanowił zaaranżować prezentację najstarszych wydawnictw ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Zostaną one wystawione po sobotniej konferencji prasowej Johna Malkovicha w Teatrze im. Stefana Jaracza - poinformowała w czwartek rzeczniczka marszałka Joanna Blewąska.
Wśród prezentowanych starodruków znajdują się m.in.: traktat filozoficzny w języku łacińskim z roku 1542, pochodzący z biblioteki króla Zygmunta Augusta, "Biblia" z roku 1650 w języku niemieckim w przekładzie Marcina Lutra oraz psałterz w języku łacińskim z roku 1686. Pozostałe wydawnictwa to atlasy (XVII i XIX-wieczny) oraz wydany w Dreźnie album z roku 1733, prezentacja 199 grafik i miedziorytów.
Malkovich przyjedzie w piątek do Łodzi na zaproszenie Teatru im. Stefana Jaracza oraz Stowarzyszenia Łódź Filmowa. Pierwszego dnia spotka się ze studentami łódzkiej filmówki, a w jednym z kin zaprezentuje swój debiut reżyserski, obraz "Tancerz" z 2002 roku. W sobotę aktor wystąpi w Teatrze im. Jaracza w spektaklu wyreżyserowanym przez Michaela Sturmingera "The Infernal Comedy - Wyznania seryjnego mordercy".
Łódzkie przedstawienie będzie elementem uroczystego zakończenia sezonu artystycznego w województwie łódzkim. W trakcie uroczystości wręczone zostaną coroczne nagrody marszałka województwa oraz "Złote Maski" - nagrody redakcji "Polska. Dziennik Łódzki". Na zorganizowanie wizyty aktora samorząd województwa przekazał 340 tys. zł.
58-letni John Malkovich ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych. Zagrał m.in. w filmach "Niebezpieczne związki", "Król Olch" i "Pola śmierci", "Szklana menażeria", "Na linii ognia". Był dwukrotnie nominowany do Oscara - za kreacje w filmach "Na linii ognia" Wolfganga Petersena (1994) oraz "Miejsca w sercu" Roberta Bentona (1985). Jest też reżyserem i producentem.