Reklama

Lida Baarova i Joseph Goebbels: Diabeł i aktoreczka

Gdy 8 maja 1945 roku nastąpiła kapitulacja III Rzeszy, Joseph Goebbels od tygodnia nie żył. Do końca myślał o Czeszce - młodej aktorce, z którą chciał uciec z Niemiec. Jednak Hitler kazał mu poświęcić miłość dla ojczyzny.

Gdy 8 maja 1945 roku nastąpiła kapitulacja III Rzeszy, Joseph Goebbels od tygodnia nie żył. Do końca myślał o Czeszce - młodej aktorce, z którą chciał uciec z Niemiec. Jednak Hitler kazał mu poświęcić miłość dla ojczyzny.
Czeska gwiazda filmowa Lida Baarova (Praga, 1936) /AKG Images /East News

Takich romansów było bardzo wiele. Ona to dziewczyna z głową pełną marzeń. On był brzydalem z nieograniczoną władzą. Rozwiódłby się dla niej z żoną, gdyby nie to, że stał nad nim ktoś znacznie potężniejszy. I właśnie ten ktoś oświadczył: - Porzucisz ją, albo Trzecia Rzesza pozbędzie się ciebie.

Joseph Goebbels (18971945) był ministrem propagandy, a o zakończenie flirtu z aktorką Lidą Baarovą (1914-2000) poprosił go kanclerz Adolf Hitler (1889-1945). Mężczyzna posłuchał, gdyż Führer był dla niego dużo ważniejszy niż piękna panna z filuternym uśmiechem. Ich romans trwał zaledwie dwa lata.

Reklama

Urodzona diwa!

Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy świata, gdyby w 1936 roku zwyciężyła miłość. Właśnie wtedy 39-letni Paul Joseph Goebbels poznał 22-letnią Lidę Baarovą. Spędzał lato na półwyspie Schwanenwerder, w okolicach Berlina. Wyszedł na spacer z dziećmi, gdy na jego drodze stanęła "ta aktorka".

- Zapraszam do nas, mieszkamy obok - powiedział. Wkrótce na balu w swojej rezydencji zaczął jej czynić awanse. Jako człowiek piekielnie inteligentny wiedział, jak omotać naiwną dziewczynę. Przed nią uwiódł ponad  30 niemieckich aktorek! Tak nadrabiał zaległości z młodości, gdy ze względu na szpetotę żadna go nie chciała. Dopiero władza i rozgłos sprawiły, że stał się interesujący. A że był szefem Izby Kultury Rzeszy, panny marzące o karierze filmowej lgnęły do niego jak ćmy do płomienia.

Kochanka potwora

Lida była inna. Miała ciemne włosy, wesołe ogniki w oczach i niezwykły seksapil. Joseph zapamiętał ją z wypadu z Hitlerem do studia Babelsberg na plan obrazu "Barkarola" (1935). Czeszka grała wenecką piękność Hiacyntę. Siedziała w tekturowej gondoli, gdy ich spojrzenia skrzyżowały się po raz pierwszy. Miała wprawdzie romans z aktorem Gustavem Fröhlichem, ale to kuśtykający brzydal sprawił, że przebiegł ją dreszcz.

Minister jeszcze przed pierwszym spotkaniem wypytywał o nią Führera. Wiedział, że zaszczyciła go w słynnym Pałacu Radziwiłłowskim. Pili herbatkę, gawędzili. Przywódca dostrzegł w niej nową Marlenę Dietrich i przekonał o jej talencie Goebbelsa. Mimo młodego wieku, Lida zdążyła zagrać w Pradze w 19 filmach. Teraz stała się gwiazdą w kraju, który szykował się do podboju całego świata.

Skazana na śmierć

Hitler ją lubił. Przypominała mu siostrzenicę Angelę, która z miłości do wujka odebrała sobie życie. Jednak to wszechstronnie wykształcony szef propagandy zwariował na jej punkcie. Był niski, miał prawą nogę krótszą i perfekcyjnie manipulował nastrojami mas. Gdy uczucie do Lidy wybuchło, jego żona, 36-letnia Magda, oczekiwała piątego dziecka. Stała się kłótliwa, o czym pisał w swoim dzienniku.

Doszło do tego, że Goebbels zaproponował żonie związek we troje. Pani ministrowa rozważała taką ewentualność, ale ostatecznie poskarżyła się Hitlerowi. Ten zaś wpadł w szał. Goebbelsowie byli wzorową aryjską rodziną. Magda nosiła Order Macierzyństwa. Tego obrazka nie mógł "zapaskudzić" romans z Czeszką.

- Natychmiast się rozstaniecie! - rozkazał Hitler. Podobno drugi najważniejszy człowiek w Rzeszy płakał jak dziecko: - Rozwiodę się. Wyjedziemy do Japonii.

Dyktator pozostał nieugięty. Wkrótce Lida dostała zakaz grania w filmach. Nie wolno jej było opuścić Niemiec. Po raz ostatni widziała się z kochankiem przed nocą kryształową w listopadzie 1938 roku. Mówiła, że nie kojarzyła antysemickiej nagonki z ukochanym, który przecież rozkręcił nazistowską spiralę nienawiści.

W 1945 r. rząd Czechosłowacji oskarżył ją o kolaborację i skazał na śmierć. Tego roku zmarł jednak tylko Joseph, który tydzień przed kapitulacją Rzeszy odebrał sobie życie. Razem z nim odeszła żona i dzieci. Baarovą oczyszczono z zarzutów. Gdy w 1995 r. zapytano ją, o czym marzy, powiedziała: - O tym, by ludzie uwierzyli, że nigdy na nikogo nie donosiłam i nikomu nie zaszkodziłam. Byłam tylko głupią, zakochaną kobietą.

Wojna przerwała ich aktorskie kariery

Nora Ney
Polska Żydówka, która robiła zawrotną karierę ("Uroda życia", "Doktor Murek"). Przerwała ją wojna. Nora została zesłana w głąb ZSRR, a po wojnie nigdy już nie udało się jej powrócić na szczyt.

Eugeniusz Bodo
Gwiazda kina międzywojennego. Zachował obywatelstwo szwajcarskie, dlatego w 1941 roku został przez NKWD oskarżony  o szpiegostwo. Zmarł w łagrze w Kotłasie, w 1943 roku.

Adolf Dymsza
Słynny Dodek spędził lata okupacji w Warszawie, grając w teatrach rewiowych, wbrew zakazowi Związku Artystów Scen Polskich. Z tego powodu po wojnie został ukarany przez sąd koleżeński ZASP.

Michał Znicz
Znakomity aktor komediowy  ("Pani minister tańczy", "Zapomniana melodia"). W czasie II wojny był w getcie. Żona pomogła mu uciec, ale trafił do szpitala w Otwocku, gdzie naziści poddali go przymusowej eutanazji.

Maciej Misiorny



Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy