Lida Baarova i Joseph Goebbels: Diabeł i aktoreczka
Gdy 8 maja 1945 roku nastąpiła kapitulacja III Rzeszy, Joseph Goebbels od tygodnia nie żył. Do końca myślał o Czeszce - młodej aktorce, z którą chciał uciec z Niemiec. Jednak Hitler kazał mu poświęcić miłość dla ojczyzny.
Takich romansów było bardzo wiele. Ona to dziewczyna z głową pełną marzeń. On był brzydalem z nieograniczoną władzą. Rozwiódłby się dla niej z żoną, gdyby nie to, że stał nad nim ktoś znacznie potężniejszy. I właśnie ten ktoś oświadczył: - Porzucisz ją, albo Trzecia Rzesza pozbędzie się ciebie.
Joseph Goebbels (18971945) był ministrem propagandy, a o zakończenie flirtu z aktorką Lidą Baarovą (1914-2000) poprosił go kanclerz Adolf Hitler (1889-1945). Mężczyzna posłuchał, gdyż Führer był dla niego dużo ważniejszy niż piękna panna z filuternym uśmiechem. Ich romans trwał zaledwie dwa lata.
Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy świata, gdyby w 1936 roku zwyciężyła miłość. Właśnie wtedy 39-letni Paul Joseph Goebbels poznał 22-letnią Lidę Baarovą. Spędzał lato na półwyspie Schwanenwerder, w okolicach Berlina. Wyszedł na spacer z dziećmi, gdy na jego drodze stanęła "ta aktorka".
- Zapraszam do nas, mieszkamy obok - powiedział. Wkrótce na balu w swojej rezydencji zaczął jej czynić awanse. Jako człowiek piekielnie inteligentny wiedział, jak omotać naiwną dziewczynę. Przed nią uwiódł ponad 30 niemieckich aktorek! Tak nadrabiał zaległości z młodości, gdy ze względu na szpetotę żadna go nie chciała. Dopiero władza i rozgłos sprawiły, że stał się interesujący. A że był szefem Izby Kultury Rzeszy, panny marzące o karierze filmowej lgnęły do niego jak ćmy do płomienia.
Lida była inna. Miała ciemne włosy, wesołe ogniki w oczach i niezwykły seksapil. Joseph zapamiętał ją z wypadu z Hitlerem do studia Babelsberg na plan obrazu "Barkarola" (1935). Czeszka grała wenecką piękność Hiacyntę. Siedziała w tekturowej gondoli, gdy ich spojrzenia skrzyżowały się po raz pierwszy. Miała wprawdzie romans z aktorem Gustavem Fröhlichem, ale to kuśtykający brzydal sprawił, że przebiegł ją dreszcz.
Minister jeszcze przed pierwszym spotkaniem wypytywał o nią Führera. Wiedział, że zaszczyciła go w słynnym Pałacu Radziwiłłowskim. Pili herbatkę, gawędzili. Przywódca dostrzegł w niej nową Marlenę Dietrich i przekonał o jej talencie Goebbelsa. Mimo młodego wieku, Lida zdążyła zagrać w Pradze w 19 filmach. Teraz stała się gwiazdą w kraju, który szykował się do podboju całego świata.
Hitler ją lubił. Przypominała mu siostrzenicę Angelę, która z miłości do wujka odebrała sobie życie. Jednak to wszechstronnie wykształcony szef propagandy zwariował na jej punkcie. Był niski, miał prawą nogę krótszą i perfekcyjnie manipulował nastrojami mas. Gdy uczucie do Lidy wybuchło, jego żona, 36-letnia Magda, oczekiwała piątego dziecka. Stała się kłótliwa, o czym pisał w swoim dzienniku.
Doszło do tego, że Goebbels zaproponował żonie związek we troje. Pani ministrowa rozważała taką ewentualność, ale ostatecznie poskarżyła się Hitlerowi. Ten zaś wpadł w szał. Goebbelsowie byli wzorową aryjską rodziną. Magda nosiła Order Macierzyństwa. Tego obrazka nie mógł "zapaskudzić" romans z Czeszką.
- Natychmiast się rozstaniecie! - rozkazał Hitler. Podobno drugi najważniejszy człowiek w Rzeszy płakał jak dziecko: - Rozwiodę się. Wyjedziemy do Japonii.
Dyktator pozostał nieugięty. Wkrótce Lida dostała zakaz grania w filmach. Nie wolno jej było opuścić Niemiec. Po raz ostatni widziała się z kochankiem przed nocą kryształową w listopadzie 1938 roku. Mówiła, że nie kojarzyła antysemickiej nagonki z ukochanym, który przecież rozkręcił nazistowską spiralę nienawiści.
W 1945 r. rząd Czechosłowacji oskarżył ją o kolaborację i skazał na śmierć. Tego roku zmarł jednak tylko Joseph, który tydzień przed kapitulacją Rzeszy odebrał sobie życie. Razem z nim odeszła żona i dzieci. Baarovą oczyszczono z zarzutów. Gdy w 1995 r. zapytano ją, o czym marzy, powiedziała: - O tym, by ludzie uwierzyli, że nigdy na nikogo nie donosiłam i nikomu nie zaszkodziłam. Byłam tylko głupią, zakochaną kobietą.
Nora Ney
Polska Żydówka, która robiła zawrotną karierę ("Uroda życia", "Doktor Murek"). Przerwała ją wojna. Nora została zesłana w głąb ZSRR, a po wojnie nigdy już nie udało się jej powrócić na szczyt.
Eugeniusz Bodo
Gwiazda kina międzywojennego. Zachował obywatelstwo szwajcarskie, dlatego w 1941 roku został przez NKWD oskarżony o szpiegostwo. Zmarł w łagrze w Kotłasie, w 1943 roku.
Adolf Dymsza
Słynny Dodek spędził lata okupacji w Warszawie, grając w teatrach rewiowych, wbrew zakazowi Związku Artystów Scen Polskich. Z tego powodu po wojnie został ukarany przez sąd koleżeński ZASP.
Michał Znicz
Znakomity aktor komediowy ("Pani minister tańczy", "Zapomniana melodia"). W czasie II wojny był w getcie. Żona pomogła mu uciec, ale trafił do szpitala w Otwocku, gdzie naziści poddali go przymusowej eutanazji.
Maciej Misiorny