Reklama

Reklama

Letnie Tanie Kinobranie 2022: Wakacyjny festiwal filmowy w Kinie Pod Baranami

W piątek, 8 lipca, w Kinie Pod Baranami w Krakowie rozpocznie się 16. odsłona wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. Impreza potrwa przez dwa wakacyjne miesiące. Festiwal to osiem tematycznych tygodni, ponad sto filmów, specjalne pasma: Kultowe Kinobranie oraz Sweet Sixteen, a także pokazy pod gwiazdami i Plakatobranie.

W piątek, 8 lipca, w Kinie Pod Baranami w Krakowie rozpocznie się 16. odsłona wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. Impreza potrwa przez dwa wakacyjne miesiące. Festiwal to osiem tematycznych tygodni, ponad sto filmów, specjalne pasma: Kultowe Kinobranie oraz Sweet Sixteen, a także pokazy pod gwiazdami i Plakatobranie.
Kadr z filmu "Wielkie piękno" /materiały prasowe

Letnie Tanie Kinobranie to wakacyjne święto kina, szansa na nadrabianie zaległości i powroty do ulubionych filmów. Wśród ponad 100 tytułów znalazły się najlepsze obrazy minionych miesięcy, kultowe klasyki oraz specjalne pasmo Sweet Sixteen - filmy o dorastaniu na 16. urodziny Kinobrania. W kształtowaniu programu brali udział widzowie Kina Pod Baranami, podpowiadając swoje ulubione tytuły.

Letnie Tanie Kinobranie 2022: Co w programie?

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest Kalejdoskop, czyli - z greckiego - "patrzenie na piękne obrazy".

"Jak zmieniające się szkiełka w kalejdoskopie, tak różnorodne są filmy w programie imprezy. Kalejdoskop emocji, barw, zjawisk, postaci, zdarzeń - to tematy poszczególnych tygodni" - mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami.

Reklama

Podczas Kinobrania widzowie obejrzą m.in. najgłośniejsze tytuły poprzednich sezonów, są wśród nich: triumfatorzy festiwali ("Niefortunny numerek lub szalone porno", "Nowy porządek", "Titane"), laureaci Oscarów ("Oczy Tammy Faye", "Belfast", "Drive My Car") oraz niekwestionowani ulubieńcy publiczności ("Na rauszu", "Wielkie piękno", "Wszystko wszędzie naraz").

Będą także blockbustery ("Batman", "Diuna", "Nie czas umierać", "Zaginione miasto") oraz kameralne filmy autorów, których dzieła rozpoznaje się niemal po jednym kadrze, takich jak Wes Anderson, Paolo Sorrentino, Mamoru Hosoda czy Yorgos Lanthimos.

W programie jest również silna reprezentacja polskiego kina ("Bo we mnie jest seks", "Moje wspaniałe życie", "Śniegu już nigdy nie będzie", "Sweat", "Inni ludzie") oraz współczesne wariacje na temat kina gatunkowego: filmy muzyczne ("Cyrano", "La La Land", "Annette", "Summer of Soul"), komedie ("Palm Springs", "Zupa nic"), biopiki ("Spencer", "Szalony świat Louisa Waina"), science fiction ("Tenet", "Ex Machina") i kryminały ("Śmierć na Nilu", "Na noże"). Nie brakuje też dokumentów, w których kamera obserwuje naturę i siłę muzyki ("Duch śniegów", "Gunda", "Truflarze").

W programie 16. Letniego Taniego Kinobrania znalazły się też dwa specjalne pasma. Kultowe Kinobranie to głośne i ponadczasowe produkcje filmowe, które warto nadrobić (lub przypomnieć sobie po latach!). W tym roku w centrum zainteresowania jest twórczość trzech reżyserów: Jima Jarmuscha, Luca Bessona i Wong Kar-Waia, ale nie brakuje też absolutnej klasyki ("2001: Odyseja kosmiczna", "Rzymskie wakacje", "Śniadanie u Tiffany’ego"). Druga z sekcji - Sweet Sixteen - została przygotowana z okazji szesnastych urodzin Kinobrania. Są w niej filmy o dorastaniu, opowiadające o młodych bohaterach poszukujących życiowej drogi i miejsca w świecie (np. "Babyteeth", "Mała mama", "Girl", "Powrót do tamtych dni").

Letnie Tanie Kinobranie to - prócz kinowych projekcji - również wyjątkowe wydarzenia towarzyszące, takie jak: seanse pod gwiazdami czy Plakatobranie (otwarte dla widzów kinowe archiwum plakatów). Na widzów czeka strefa relaksu z wygodnymi leżakami na tarasie Pałacu oraz gastronomiczne zniżki u partnerów Kinobrania. 

Z myślą o obcojęzycznych kinomanach, wybrane filmy polskie i zagraniczne są prezentowane z angielskimi napisami. Pełna lista tytułów i harmonogram projekcji na stronie Kina Pod Baranami.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL