Reklama

Reklama

Lech Łotocki kończy 75 lat. Zagrał Lecha Kaczyńskiego w filmie "Smoleńsk"

Aktor Lech Łotocki, który w filmie Antoniego Krauzego "Smoleńsk" wcielił się w postać Lecha Kaczyńskiego, kończy w czwartek 75 lat.

Aktor Lech Łotocki, który w filmie Antoniego Krauzego "Smoleńsk" wcielił się w postać Lecha Kaczyńskiego, kończy w czwartek 75 lat.
Lech Łotocki /Jacek Łagowski /Agencja FORUM

"Od pięciu dekad zachwyca Pan wyjątkowym talentem i niebanalnymi wcieleniami na deskach polskich scen. (...) Pańskie sukcesy są efektem kunsztu artystycznego, znakomitego warsztatu oraz codziennej, systematycznej pracy" - podkreślił w cytowanym w czwartek na stronie resortu liście gratulacyjnym minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Lech Łotocki ma na swoim koncie liczne, wybitne kreacje na deskach polskich teatrów, na dużym i małym ekranie, a także w wielu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia" - przypomniano na stronie. Występował w teatrach Polskim i Nowym w Poznaniu oraz w Zespole Teatralnym Janusza Wiśniewskiego. Od 1996 r. jest zawodowo związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Reklama

Lech Łotocki: Najlepsze role

W bogatym dorobku teatralnym Łotockiego na uwagę zasługują kreacje w takich spektaklach jak: "Wacława dzieje" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, "Turoń", "Cmentarze" czy "Jezioro Bodeńskie" w reżyserii Izabelli Cywińskiej, "Emigranci", "Życie jest snem", "Diabeł" w odsłonie Wojciecha Szulczyńskiego, "Bachantki" i "Burza" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, "Między nami dobrze jest", "2020: Burza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Weź, przestań" oraz "Szewcy.u.bram" w reżyserii Jana Klaty czy w przedstawieniach Janusza Wiśniewskiego m.in. "Koniec Europy", "Życie jest cudem", "Panopticum a'la Madame Tussaud".

Na swoim koncie - jak wskazano na stronie - ma także liczne kreacje w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie wśród wielu należy wymienić role takie jak: Błazen w produkcji "Mindowie" w reżyserii Bernarda Forda-Hanaoki, Brat Mateo w "Ciemności kryją ziemię" i Bobrowski w przedstawieniu "Wysocki" w reżyserii Izabelli Cywińskiej, Brzechajło w "Bziku Tropikalnym" Grzegorza Horsta D'Albertisa, Wywoływacz w "Woyzecku" Laco Adamika, zaś za rolę w spektaklu "Fotoplastikon" Krzysztofa Bizio otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Teatru Telewizji Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w 2006 r.

Łotocki jest również autorem licznych kreacji w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Szeroka publiczność mogła podziwiać go m.in. w filmach takich jak: "Ojciec" w reżyserii Jerzego Hoffmana, "Kto wierzy w bociany" Heleny Amiradżibi i Jerzego Stefana Stawińskiego, "Gracze" Ryszarda Bugajskiego, "Wiedźmin" Marka Brodzkiego, "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego, "Moja Angelika" Stanisława Kuźnika, "Na koniec świata" Magdaleny Łazarkiewicz, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego czy "Smoleńsk" Antoniego Krauze, a także w popularnych serialach: "Gdańsk 39", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Ekstradycja", "Plebania", "Tak miało być", "Kryminalni" czy "Na dobre i na złe".

W 2015 r. aktor został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 r. - Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".  

 Zobacz też:

Danuta Stenka ma poważne problemy z pamięcią. To wina... koronawirusa!

"Listy do M. 5": Kiedy premiera ulubionej świątecznej produkcji Polaków?

Piotr Woźniak-Starak: Wielka tragedia. W Polsce mówili o tym wszyscy

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Lech Łotocki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL