Laureat Złotej Palmy na Transatlantyk Festival 2015
Polska premiera filmu "Dheepan", który zdobył Złotą Palmę w Cannes, będzie jedną z atrakcji 5. edycji Transatlantyk Festival w Poznaniu. Podczas imprezy pokazanych zostanie ponad 100 filmów.
Łączący kino i muzykę festiwal Transatlantyk obędzie się w dniach 7-14 sierpnia. Organizatorzy podkreślają, że od pierwszej edycji wydarzenie jest platformą do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach cywilizacji. Pomysłodawcą i dyrektorem imprezy jest laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. W poniedziałek w Poznaniu organizatorzy przedstawili program imprezy.
- Definiujemy się jako festiwal idei: społecznych, politycznych, kulturowych. Świat jest podminowany, świat jest w kryzysie i jest też ciekaw, jak będzie wyglądała przyszłość. Nasz festiwal - poprzez filmy i muzykę - informuje, edukuje, i komentuje emocjami, to co dziś się dzieje w świecie. Mówimy w sposób ciekawy o poważnych sprawach - powiedział Jan A.P. Kaczmarek.
Jak dodał dyrektor festiwalu, pokazanych zostanie ponad sto filmów fabularnych i dokumentalnych; a premierowo - zwycięzca Złotej Palmy z Cannes.
W tym roku Złota Palma 68. Festiwalu Filmowego w Cannes przyznana została filmowi "Dheepan". Obraz opowiada historię bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Reżyser dramatu Jacques Audiard jest autorem m.in. "Proroka".
Transatlantyk podzielony jest na kilka sekcji: Panorama, Docs, Niezależni, Sacrum, Konfrontacje, Sezon, Oscar 2015, Sport czy Retrospektywa.
W sekcji "Panorama" widzowie Transatlantyku obejrzą m.in. węgierski obraz "Syn Szawła", który otrzymał Grand Prix w Cannes 2015. Odbędzie się również polska premiera "Kryptonim U.N.C.L.E." nowej produkcji Guy'a Ritchiego, twórcy "Przekrętu" i "Sherlocka Holmesa".
Najlepsze filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Sundance pokazane zostaną w sekcji "Niezależni". W sekcji "Sacrum" Transatlantyk zaprezentuje m.in. francuski film "Apostoł". Obraz opowiada o młodym islamiście, który postanawia zostać chrześcijaninem.
Poświęcona filmom dokumentalnym sekcja Docs zaprezentuje m.in. "Perłowy Guzik" opowiadający historię Chile oraz "Pixadores" pokazujący życie w brazylijskiej faweli.
Na jubileuszową edycję organizatorzy zaprosili aktorów, reżyserów, kompozytorów, scenarzystów i scenografów. Udział potwierdził aktor charakterystyczny Joe Pantoliano. Znany z takich filmów i seriali jak "Matrix", "Rodzina Soprano", "Ścigany", "Imperium Słońca". - To znakomity aktor. Nie wszyscy kojarzą go z nazwiska, ale gdy zobaczymy jego zdjęcie to wiemy, że widzieliśmy go w +milionie+ filmów. Joe jest społecznikiem i reżyseruje filmy - mówił Kaczmarek.
Widzowie spotkają się też z aktorką Sean Young, która zagrała w "Łowcy androidów" Ridleya Scotta z 1982 r. Young wystąpiła w takich filmach jak "Diuna" Davida Lyncha, "Wall Street" Olivera Stone'a czy "Alicja" Woody'ego Allena. - Dla mnie jej przyjazd jest wielkim wydarzeniem. Jestem wielkim fanem Blade Runnera, to film legenda, który napędzał moją wyobraźnię przez wiele lat - dodał Kaczmarek.
Transatlantyk to też dwa konkursy kompozytorskie. Młodzi twórcy z całego świata po raz piąty wezmą udział Transatlantyk Instant Composition Contest - skierowanym do improwizatorów, którzy komponują ad hoc na oczach publiczności muzykę do wyświetlanego filmu. Szczegóły drugiego konkursu - Transatlantyk Film Music Competition - mają być znane wkrótce.
Częścią festiwalu jest Mobilne Kino Skody. Seanse odbędą się w kilku miejscach Poznania. Kino przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo 18 miejscowości w całej Wielkopolsce.
Po raz kolejny na plac Wolności powróci Kino Łóżkowe. Wieczorne pokazy odbywają się na łóżkach z własnym ekranem, baldachimem, poduszkami i kocami.
W ciągu dotychczasowych czterech edycji festiwalu międzynarodowa publiczność obejrzała łącznie ok. 600 filmów na ponad tysiącu pokazów kinowych i plenerowych. Uczestnicy mogli wziąć udział w prawie 300 godzinach warsztatów i prelekcji; zaproszono blisko 500 twórców z Polski i zagranicy.