Laureat Złotego Niedźwiedzia w Polsce
Călin Peter Netzer, reżyser filmu "Pozycja dziecka", zdobywca głównej nagrody - Złotego Niedźwiedzia na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, przyjedzie do Polski na zakończenie 19. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów.
19. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów to cykliczna impreza filmowa, która w tym roku odbywa się w warszawskim kinie Praha od 7 do 14 kwietnia. Uroczysta projekcja z udziałem Călina Petera Netzera odbędzie się 13 kwietnia. Po seansie będzie można również wziąć udział w spotkaniu z reżyserem.
Głównym założeniem 19. Wiosny Filmów jest przedstawienie publiczności filmów, które wcześniej prezentowane były na międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Cannes, Locarno, Sundance, Wenecji. Festiwal otworzy laureat Złotego Lwa na MFF w Wenecji - "Pieta" Kim Ki Duka, zaś zamknie "Pozycja dziecka" - zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie. Projekcje "Piety" i "Pozycji dziecka" to pierwsze publiczne pokazy tych filmów w Polsce. Wizyta Călina Petera Netzera na festiwalu współorganizowana jest z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.
"Pozycja dziecka" to trzeci film Călina Petera Netzera, i jak sam mówi, opowiadający o trudnych relacjach między matką a synem, o zachowaniu dzieci w stosunku do rodziców i odwrotnie, o rodzicach w taki czy inny sposób tracących swoje dzieci.
Główną bohaterką "Pozycji dziecka" jest Cornelia (w tej roli Luminita Gheorghiu) zadbana, majętna i szanowana sześćdziesięciolatka. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy... Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu (Bogdan Dumitrache) ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia. Nie raczył nawet przyjść na jej urodziny!
Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej "małym chłopcem"...
Călin Peter Netzer urodził się w Rumunii w 1975 roku. W 1983 wraz z rodzicami wyemigrował do Niemiec, ale wrócił do Rumunii po maturze. Od 1994 do 1999 roku zgłębiał tajniki reżyserii na słynnym bukareszteńskim Państwowym Uniwersytecie Teatralnym i Filmowym im. I.L. Caragiale. Jego debiut fabularny - "Maria" z 2003 roku - stał się wydarzeniem MFF w Locarno 2003, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury i Brązowe Lamparty dla dwojga czołowych aktorów; był także nominowany do nagrody EFA. Następny film reżysera - "Medal honorowy" z 2009 roku - gościł na ponad 30 międzynarodowych festiwalach (m.in. w Turynie, Miami, Los Angeles i Zagrzebiu), a na MFF w Salonikach otrzymał Srebrnego Aleksandra oraz cztery inne nagrody. Film doceniono również w rodzimej Rumunii, przyznając mu dwie nagrody GOPO (rumuński odpowiednik Oscarów): dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Victor Rebengiuc) i za najlepszy scenariusz (Tudor Voican).
Wiosna Filmów to kontynuacja festiwalu lato filmów, założonego w 1995 roku przez Sławomira Rogowskiego i Wiesława Niedźwiedzia. Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Najwięcej emocji na pewno wywołają sekcje Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Niektóre z tytułów będzie miało swoją polską premierę festiwalową, m.in. "Hannah Arendt" Margarethe von Trotta, "Nieme miasto" Threes Anny, "Parada" Srdjana Dragovica, "Lore" Cate Shortland. Inne sekcje festiwalowe to: Nagrody FIPRESCI, Faworyci Publiczności, Wybitne Kreacje Aktorskie, Festiwalowe Odkrycia. Na festiwalu nie zabraknie kina polskiego, ale organizatorzy zamierzają pokazać tylko te filmy, które rozsławiły polską kinematografię na międzynarodowych festiwalach. W programie znalazły się, między innymi: "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, "Sekret" Przemysława Wojcieszka, "W sypialni" Tomka Wasilewskiego. Po projekcjach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z realizatorami i aktorami.