Lato z Muzami: Kto wygra 10. edycję Konkursu Filmowa Młoda Polska?
Już 10 lipca rozpoczyna się 27. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa Lato z Muzami w Nowogardzie. Częścią wydarzenia jest Konkurs Filmowa Młoda Polska. Do rywalizacji o Grand Prix stanie tym razem 18 filmów. Widzów i jurorów czeka konfrontacja z kinem gatunkowym i dramatami psychologicznymi, będzie śmiech i będą łzy. Na ekranie pojawią się m.in. takie gwiazdy, jak Katarzyna Figura, Andrzej Grabowski, Edyta Jungowska, Piotr Głowacki czy Grzegorz Damięcki.
Jak co roku filmowe Pomorze Zachodnie zaprasza do Nowogardu na Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa Lato z Muzami. Dyskusje toczyć się będą nie tylko wokół kina pełnometrażowego, ale i filmów krótkich prezentowanych w ramach 10. Konkursu Filmowa Młoda Polska. Pokazy odbędą się 10 i 11 lipca w Kinie Orzeł w Nowogardzkim Domu Kultury, a laureata poznamy na gali zamknięcia 14 lipca.
"Twórcy zakwalifikowanych filmów opowiadają o relacjach między dziećmi i rodzicami, ale i o niejednokrotnie brutalnym, kiedy indziej pełnym pytań i zagubienia świecie nastolatków. W programie konkursu nie brakuje też opowieści o miłości, smutek przeplatać się będzie z nadzieją" - o filmach mówi Dagmara Romanowska, dziennikarka filmowa i kuratorka programu Konkursu Filmowa Młoda Polska. "Myślę, że każdy z widzów odnajdzie tu swoją historię, fabułę, która pobudzi jego / jej wyobraźnię, wzruszy, zachwyci, a także pozwoli odkryć nowe talenty i inaczej spojrzeć artystów już uznanych. Zapraszamy do Nowogardu na dwa dni konkursowych projekcji".
Na ekranie w krótkometrażowych filmach pojawią się m.in. Katarzyna Figura, Andrzej Grabowski, Edyta Jungowska, Piotr Głowacki, Grzegorz Damięcki, Daria Polunina, Marcin Czarnik, Michał Sikorski i Adam Bobik.
Nowością i być może zaskoczeniem tegorocznej edycji Konkursu będą filmy zrealizowane przez polskich autorów i autorki poza Polską, a także etiudy wyreżyserowane z Polakami i w Polsce, w naszych szkołach filmowych, przez studentów spoza kraju. "Świat się zmienia, zmienia się krajobraz polskiego kina krótkometrażowego. Młodzi filmowcy i filmowczynie nie czują się już tak mocno związani z jednym miejscem. Wyruszają w świat albo przyjeżdżają do nas. Ta sytuacja znalazła odzwierciedlenie w naszej selekcji, która z kolei wynika ze zgłoszeń" - komentuje Dagmara Romanowska. Do konkursu zgłoszono sto filmów fabularnych.
"Po projekcjach konkursowych w holu Kina Orzeł Nowogardzkiego Domu Kultury zawsze toczą się interesujące rozmowy o filmach. Na to liczę i w tym roku" - podkreśla Dagmara Romanowska. "Chociaż żadnego z filmów nie chcę wyróżniać, wybór należy przecież do widzów i jurorów, zauważyć muszę, że w Konkursie znalazł się również reprezentant szczecińskiego środowiska filmowego, etiuda "Mosty". Może publiczność rozpozna miejsca, w których powstały zdjęcia?" - dodaje.
Laureaci poprzednich odsłon Konkursu dziś realizują kolejne filmy i seriale. Wystarczy wspomnieć tylko o Piotrze Domalewskim, Damianie Kocurze czy Tadeuszu Łysiaku. Ich filmy można było oglądać w Nowogardzie. Z kolei Michał Toczek, laureat Grand Prix za film "Być kimś" zasiądzie w jury tegorocznej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska razem z Lidią Dudą, Magdaleną Szymków i Jakubem Demiańczukiem.
Tradycyjnie też swoje wyróżnienie na festiwalu przyzna Jury Młodzieżowe, w którym zasiądą uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie: Maria Klimczak, Ernest Stolf i Aleks Bonifrowski.
Przypomnijmy, że wśród laureatów minionych lat, poza Michałem Toczkiem, znalazły się takie filmy i reżyserzy, jak "Victoria" Karoliny Porcari - z przebojowymi kreacjami Katarzyny Figury i Małgorzaty Bogdańskiej, "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, film, który walczył o Oscara, a także "Mały palec" Tomasza Cichonia, "Dzień Babci" Miłosza Sakowskiego, "Czarnowidzka" Joanny Satanowskiej, "60 kilo niczego" Piotra Domalewskiego, "1410" Damiana Kocura oraz "Marcel" Marcina Mikulskiego.
"33 okrążenia słońca", reż. Łukasz Bogusz, Polska 2023 / 14 min
"Il3 mni3 kochasz", reż. Ewa Japola, Polska 2023 / 14 min
"Jestem", reż. Cezary Orłowski, Polska 2024 / 20 min
"Jsme v tom spolu", reż. Anna Wowra, Czechy 2023 / 22 min
"Końce i początki, reż. Klaudia Fortuniak, Polska 2024 / 18 min
"Laski forever", reż. Miszka Medyńska, Polska 2024 /16 min
"Mandala", reż. Mikołaj Janik, Polska 2024 / 25 min
"Mosty", reż. Michał Marks, Polska 2024 / 19 min
"Nagie oko", reż. Helena Oborska, Polska 2023 / 28 min
"Nie ma mnie", reż. Daniel Le Hai, Polska 2024 / 24 min
"Nie wiem" (Mimo), reż. Piotr Jasiński, Czechy, Polska 2024 / 21 min
"Polish Dream", reż. Małgorzata Suwała, Polska 2023 / 29 min
"Przestrzeń", reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2024 / 26 min
"Patrzę przez ciebie, po tobie", reż. Jędrzej Gorski, Polska 2024 / 15 min
"Radość życia", reż. Szymon Waćkowski, Polska 2023 / 29 min
"Stymulanty & empatogeny", reż. Mateusz Pacewicz, Polska 2024 / 25 min
"Two Shores", reż. Mateusz Subieta, Ewa Rodart, Polska 2022 / 26 min
"Zdrój", reż. Izabela Kiszczak, Polska 2023 / 29 min
27. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa Lato z Muzami odbędzie się w dniach 8-14 lipca 2024 w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie).