Kusturica przyjedzie do Łodzi
Reżyserzy Emir Kusturica i Antonio Mitrikeski, muzyk i kompozytor Włodek Pawlik, trębacz jazzowy Gary Guthman i trzykrotny laureat Oscara za reżyserię dźwięku David Macmillan będą w tym roku gwiazdami Targowa Street Film & Music Festival w Łodzi.
Trzydniową imprezę, która odbędzie się w dniach 8-10 lipca, wypełnią pokazy etiud filmowych, koncerty, wystawy fotograficzne oraz warsztaty z udziałem twórców filmu i muzyki z Polski, Rosji, Białorusi, Bałkanów i USA. Nazwa imprezy nawiązuje do najbardziej filmowej ulicy Łodzi - Targowej - przy której znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna.
Zdaniem prorektora filmówki, prof. Andrzeja Bednarka, festiwal nawiązuje do tradycji muzycznej szkoły, bo - jak podkreślił - jazz w Polsce w połowie lat 50. był związany z filmówką, skąd wywodzili się m.in. Jerzy Matuszkiewicz czy Witold Sobociński. - Festiwal jest ważny dla Łodzi. W okresie wakacyjnym pojawiają się tu znane postaci i rok po roku ta publiczność, która skupia się wokół festiwalu, jest znacząca, także w sensie opiniotwórczym - mówił na wtorkowej konferencji prasowej prof. Bednarek.
Festiwal zainauguruje koncert kompozytora i pianisty Włodka Pawlika, autora muzyki do takich filmów jak "Rewers", "Wrony" czy "Pora umierać". Na dziedzińcu szkoły filmowej artysta wystąpi z trio jazzowym i orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Towarzyszyć mu będzie jeden z najwybitniejszych trębaczy jazzowych Gary Guthman.
Pawlik powiedział, że dla niego wartością tego festiwalu jest fakt, że odbywa się on właśnie w Łodzi i może służyć odświeżeniu pamięci o Łodzi jako mieście polskiego filmu, jednej z wizytówek polskiej kultury na świecie.
- Jestem pełen optymizmu i wiary, że ten festiwal poprzez muzykę i obraz odtworzy tę historię Łodzi, a przy okazji da nowy impuls do stworzenia z Łodzi miejsca, które integruje muzykę z filmem, coś na podobieństwo Polańskiego z Komedą - powiedział Pawlik.
Na drugi dzień festiwalu zaplanowano dzień bałkański. "Łódź na Bałkanach, Bałkany na Łodzi" - tak nazywa się projekt, który festiwal realizuje z Narodowym Centrum Kultury. Na festiwalu wystąpią po raz pierwszy w Polsce Sanja Ilic i zespół Balkanika, prekursor bałkańskiej muzyki elektronicznej Kiril Dzajkovski wraz z MC Ras Tweed oraz Serdzuk Orchestra. 20 sierpnia odbędzie się serbska odsłona projektu. Podczas największego festiwalu Belgrad Beer Fest wystąpią m.in. zespoły L.Stadt, Proletaryat, Power of Trinity, Jacek Bieleński & Plastic Bag oraz Robert Leszczyński jako DJ.
W ramach dnia bałkańskiego zaplanowano także projekcje pod hasłem "Kino cyrylicą pisane". Zobaczyć będzie można m.in. "Bal-Can-Can" Darko Mitrevskiego z Macedonii, "Good bye, how are you" Borisa Mitica oraz "O Gringo" Darko Bajica, wybitnego reżysera serbskiego. Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie z najwybitniejszym serbskim reżyserem, Emirem Kusturicą. Twórca m.in. głośnego "Undergroundu" otworzy w Muzeum Kinematografii wystawę fotograficzną poświęconą swojej współpracy artystycznej z The No Smoking Orchestra.
Na 9 lipca zaplanowano także spotkanie z amerykańskim inżynierem dźwięku Davidem Macmillanem, trzykrotnym zdobywcą Oskara. Macmillan pracował przy 84 filmach m.in. z Oliverem Stone'm, Stevenem Spilbergiem i Allanem Parkerem.
Dzień później - 10 lipca - w ramach "Lekcji kina z Mistrzami" będzie można spotkać się z Kimberly Jentzen, trenerką aktorów w Los Angeles, oraz macedońskim reżyserem Antonio Mitrikeskim. Z koncertem wystąpią Siergiej Sznurow z grupą RUBL oraz Lyapis Trubetskoy z Białorusi.
W ramach festiwalu nie zabraknie prezentacji etiud studenckich nadsyłanych na imprezę z całego świata. O "Złotą szafę" powalczy w tym roku 12-15 filmów. Swoją nagrodę w konkursie "Przed debiutem" przyzna też jury Młodych Krytyków.
Dyrektor festiwalu Stanisław Bożyk podkreśla, że ideą festiwalu jest pokazywanie młodego kina, bardzo wrażliwego na człowieka i jego życie.
- Pokazujemy kino młodych ludzi, których interesują wartości artystyczne. Nasze zajęcie się Bałkanami i Europą Wschodnią ma też swój cel. Uważamy, że w tej części Europy panuje inna wrażliwość, i tu bardzo długo jeszcze człowiek będzie nadrzędną wartością. Stąd to nasze kino "bez popcornu" - powiedział Bożyk.
Wstęp na niemal wszystkie pokazy i koncerty, które odbywać się będą w szkole filmowej i jej okolicach oraz w Muzeum Kinematografii, jest bezpłatny. Tylko na koncert inauguracyjny obowiązywać będą zaproszenia. Głównym partnerem festiwalu jest Urząd Miasta Łodzi, który przeznaczył na jego organizację 400 tys. zł.
Festiwal Targowa Street Film & Music Festival organizowany jest od 2009 roku. Dotąd wystąpili na nim m.in. Chuck Mangione, Juliette Lewis, Mika i Michał Urbaniak oraz Emir Kusturica z zespołem The No Smoking Orchestra.
Honorowymi patronami festiwalu są minister kultury, ambasador Republiki Serbii i prezydent Łodzi.
Zastanawiasz się, jak spędzić wieczór? A może warto obejrzeć film? Sprawdź nasz repertuar kin!