Reklama

Książki Niziurskiego pomagają zrozumieć świat

"Pan Edmund pisał tak, jak należy pisać dla dzieci i młodzieży, czyli tak samo, jak dla dorosłych, tylko lepiej" - powiedział Wojciech Tomczyk, autor scenariusza filmu "Spona", nakręconego przez Waldemara Szarka na podstawie książki "Sposób na Alcybiadesa".

"To był klucz do jego niebywałego sukcesu. Zresztą ten sukces i tak był za mały, jeśli brać pod uwagę rangę twórczości Niziurskiego. Na przykład 'Siódme wtajemniczenie', arcydzieło prozy, to powieść, która ma wszystkie cechy książki przygodowej, awanturniczej, pociąga młodzież, a jednocześnie - objaśnia świat. Myślę, że wiele rzeczy do dziś w tej książce jest aktualnych, pozwala zrozumieć to, co się dookoła nas dzieje" - mówi Tomczyk.

"Młody bohater z książek Niziurskiego był zawsze poważny, nie był niegotowym do życia półidiotą. Był człowiekiem, który myślał, który rozumiał świat go otaczający, starając się, metodą prób i błędów, odnaleźć w nim swoją drogę. To te książki odróżniało, że 'młody' nie znaczyło w nich 'głupi', nie znaczyło 'niezdolny do oceny moralnej'. 'Młody' nie znaczyło 'nieodpowiedzialny'. O tym jest właśnie 'Sposób na Alcybiadesa', o odpowiedzialności. To nieczęsto spotyka się w innych książkach - jeśli jest już odpowiedzialny młody człowiek, to on musi o tej odpowiedzialności zostać pouczony. Natomiast u Niziurskiego bohater dochodził do tego sam. Oczywiście nastolatek nie ma doświadczenia czterdziestolatka, ale ma wszelkie zdolności, by doświadczenie nabyć"

Reklama

"Przy okazji prac nad filmem 'Spona' miałem okazję osobiście spotkać Edmunda Niziurskiego. Wspominam go jako fantastycznego rozmówcę, człowieka niezwykle dowcipnego. To kolejna cecha charakterystyczna dla jego prozy - niepowtarzalny, niepodrabialny styl, znakomicie wystylizowane dialogi, które jednocześnie wydają się zupełnie naturalne".

"Siłą Niziurskiego było też, że pisząc o szkole, zachowywał równowagę, objaśniając świat nie tylko z punktu widzenia uczniów, ale też z punktu widzenia gogów. Pisał o konieczności zachowania równowagi między dążeniami uczniów i dążeniami nauczycieli. Doświadczenie szkolne jest jednym z najważniejszych doświadczeń ludzkich. A Edmund Niziurski pomagał nam przez to przejść" - dodaje scenarzysta.

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ksiazka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy