Kristie Alley: Co ją zabiło? O chorobie dowiedziała się tuż przed śmiercią
Uwagę mediów i widzów zwróciła na siebie nie tyle dzięki swojej filmografii, ale burzliwemu życiu prywatnemu. Narkotyki, otyłość, depresja, liczne romanse... Swoim życiorysem Kristie Alley mogłaby spokojnie obdzielić kilka osób.
Kirstie Alley urodziła się 12 stycznia 1951 roku w Wichita, w stanie Kansas. Po ukończeniu liceum przeprowadziła się do Los Angeles, by pracować jako architekt wnętrz. Jej celem było także zgłębienie tajemnic kościoła scjentologicznego, do którego dołączyła w 1979 roku. W 1982 r. zaliczyła swój debiut w filmie "Star Trek II: Gniew Khana". Na małym ekranie zagościła rok później w sitcomie "Masquerade".
Na przestrzeni lat zagrała w wielu serialach, takich jak: "Statek miłości", "Rozpalić Cleveland", "Sekrety Weroniki". Wielką sławę zyskała dzięki udziałowi w "Północ-Południe", który do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych seriali wyemitowanych w Stanach Zjednoczonych.
Fabuła produkcji była osnuta wokół losów i przyjaźni dwóch bohaterów - Orry’ego Maina i George’a Hazarda. Młodzi mężczyźni spotykają się dwadzieścia lat przed wybuchem wojny secesyjnej w Akademii Wojkowej West Point i szybko stają się najlepszymi przyjaciółmi.
W obsadzie "Północ - Południe" znaleźli się m.in. Patrick Swayze (Orry Main), James Read (George Hazard), Lesley-Ann Dowd (Madeline), Wendy Kilbourne (Constance), Kirstie Alley (Virgilia). Dla Patricka Swayzego serial okazał się trampoliną do sławy.
W 1987 r. dołączyła do obsady sitcomu "Zdrówko". Widzowie ją pokochali. "Iskry latały" - mówił w wywiadzie ekranowy partner Alley, Ted Danson. Losy ich bohaterów przykuwały uwagę widzów do końca serialu (1993 r.).
Serca publiczności podbiła również w filmowej trylogii "I kto to mówi". Zagrała w niej naiwną księgową, która zachodzi w ciążę w wyniku romansu ze swoim szefem. Ponieważ ten nie chce zostawić swej rodziny, kobieta zostaje samotną matką. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi jej grany przez Johna Travoltę James, taksówkarz, który pomógł jej dostać się do szpitala. Mimo mieszanych recenzji, film z 1989 roku okazał się kasowym hitem, zarabiając prawie 300 milionów dolarów na całym świecie. Kolejne dwie części pojawiły się w 1990 i 1993 roku, zyskując jednoznacznie negatywne recenzje.
Z kolei w 1995 roku także wystąpiła w popularnej komedii familijnej "Czy to ty, czy to ja?" z bliźniaczkami Olsen w rolach głównych.
Ostatnią rolą Alley pozostaje telewizyjny dramat "You Can’t Take My Daughter" (2020), w którym zagrała wraz z Lyndsey Fonsecą ("Nikita").
Aktorka zmarła 5 grudnia w wieku 71 lat. "Chociaż była ikoną na ekranie, była jeszcze bardziej niesamowitą mamą i babcią" - napisały jej dzieci, dodając, że "dopiero niedawno" Alley odkryła, że ma raka jelita grubego. Aktorka rozpoczęła też leczenie w klinice Moffitt Cancer Center w miejscowości Tampa.