Konkurs Scenariuszowy Hartley-Merrill
Kończy się okres nadsyłania prac na Konkurs Scenariuszowy Hartley-Merrill. W Jury tegorocznej Polskiej Edycji Konkursu zasiądą m.in Edward Żebrowski ("Ocalenie"), Feliks Falk ("Komornik"), Magdalena Piekorz ("Pręgi"). Główna Nagroda w Polskiej Edycji to 4000 dolarów oraz uczestnictwo w Edycji Międzynarodowej.
Partnerami organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy konkursu są: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz HBO Polska.
Termin nadsyłania prac mija 20 lutego.
Konkurs przeznaczony jest dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż jeden zrealizowany scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego. Organizatorzy zachęcają do proponowania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, zawierające wątki kulturowe, związane z krajem pochodzenia autora.
Szczegóły konkursu można ustalić wchodząc na stronę internetową Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Scenariusz, który zajmie w Polsce pierwsze miejsce zostanie przygotowany w wersji angielskiej i weźmie udział w międzynarodowym finale w Los Angeles. Laureaci międzynarodowej edycji konkursu, poza nagrodą pieniężną, otrzymają szansę uczestnictwa w pracach Laboratorium Scenariuszowym Kingmana w Los Angeles i odbędą szereg spotkań z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu filmowego.
Konkurs Hartley-Merrill jest jednym z najbardziej znanych konkursów scenariuszowych. W 1989 roku Ted Hartley, prezes RKO Pictures oraz jego żona, Dina Merrill wpadli na pomysł konkursu na scenariusz filmowy w krajach byłego ZSRR. Konkurs zainaugurowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Scenarzystów Ameryki oraz z Robertem Redfordem, Nikitą Michałkowem, Davidem Putnamem. Później pomysłodawcy postanowili rozszerzyć konkurs na inne kraje.
Obecnie organizowany jest w 21 państwach - m.in. Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Nowej Zelandii, Kubie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku, Argentynie i Peru. Nagroda ma zachęcać scenarzystów do pisania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować światową publiczność.
Spośród 42 scenariuszy, które zdobyły nagrody w międzynarodowej edycji konkursu na ekran przeniesiono 29. Realizacji doczekało się też wiele tekstów, które zajęły dalsze miejsca. Jeden film był nominowany do Oskara, jeden wygrał Festiwal w Sundance, a liczne zdobywały laury na festiwalach w krajach pochodzenia.
Polskie scenariusze odnoszą w tym konkursie znaczące międzynarodowe sukcesy. Wiele tekstów zostało zrealizowanych - są wśród nich: "Bandyta" Cezarego Harasimowicza, "Stacja" Piotra Wereśniaka oraz "Komornik" Grzegorza Łoszewskiego, który, wyreżyserowany przez Feliksa Falka, zdobył Złote Lwy w Gdyni w 2005 roku.
W jury konkursu Hartley-Merrill zasiadali m.in. Juliusz Machulski, Robert Gliński, Jacek Kondracki, Małgorzata Szumowska, Feliks Falk.
Pełny skład tegorocznego jury: Edward Żebrowski, Feliks Falk, Jacek Kondracki , Jacek Fuksiewicz, Magdalena Piekorz i Krzysztof Rak.