Kompletna kolekcja Harry'ego Pottera na DVD
Wraz z wydaniem książkowym, filmowym a następnie na Blu-ray i DVD ostatniej części opowieści o sympatycznym czarodzieju, najpopularniejsza seria filmowa wszech czasów dobiegła końca. Ale...
Warner Bros. i Galapagos Films przygotowały bowiem specjalne, kolekcjonerskie wydanie pierwszej i drugiej części superprodukcji "Harry Potter i Insygnia Śmierci" wraz z fascynującymi dodatkami zza kulis.
Dostępny jest również wyjątkowy kolekcjonerski pakiet "Harry Potter. Lata 1-7. Limitowana edycja kolekcjonerska (24 DVD)".
Opowieści o przygodach Harry'ego Pottera to jeden z największych fenomenów ostatnich lat. Książki autorstwa J.K. Rowling nie schodzą z list bestsellerów, a ich ekranizacje biją rekordy kasowe w kinach na całym świecie. Ostatnie dwie odsłony filmowego cyklu o perypetiach nastoletniego czarodzieja powracają w ekskluzywnych, kolekcjonerskich wydaniach 3 DVD.
Filmowcy realizowali jednocześnie zdjęcia do pierwszej i drugiej części obrazu. Prace na planie zakończyły się 12 czerwca 2010 roku po 478 dniach. Gdy po 10 latach zdjęcia do ostatniej odsłony przygód nastoletniego czarodzieja zostały zakończone, odtwórcy głównych ról nie kryli łez wzruszenia.
Kiedy J.K. Rowling - samotna matka i debiutantka w pisarskim fachu - siadując w kafejkach przelewała na papier historie o małym czarodzieju - był rok 1997. Nikt, włącznie z nią samą, nie spodziewał się wówczas jak potoczą się losy Harry'ego Pottera i jego twórczyni w ciągu kilkunastu lat, które nastąpiły po wydaniu pierwszego tomu powieści, zatytułowanego: "Harry Potter i Kamień filozoficzny".
Na powieściowy cykl o przygodach nastoletniego czarodzieja składa się 7 książek, z których ostatnia zatytułowana "Harry Potter i insygnia śmierci" ukazała się w 2007 roku. Wszystkie tomy sprzedały się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 400 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 67 języków.
Przeniesienie powieści na duży ekran okazało się strzałem w dziesiątkę. Prawa do ekranizacji czterech pierwszych tomów Harry'ego Pottera jeszcze w 1999 roku kupiła wytwórnia Warner Bros. za kwotę 1 miliona funtów, jednocześnie zapewniając J.K. Rowling wpływ na ostateczny kształt planowanych filmów.
Już pierwszy film, "Harry Potter i Kamień filozoficzny" (2001), oczekiwany był z dreszczem niecierpliwości i osiągnął ogromny sukces. Zajął 2-gie miejsce jako najbardziej dochodowy film w historii kina z dochodem ze sprzedaży biletów na świecie na poziomie 970 mln dolarów.
Ekranizacje wszystkich części sagi okazały się przebojami kasowymi na świecie zarabiając razem 7,3 miliarda dolarów (a ta cyfra wciąż rośnie)! (to więcej niż 22 filmy o przygodach Jamesa Bonda i 6 części "Gwiezdnych wojen" razem wziętych!) - co uczyniło "Harry'ego Pottera" najbardziej dochodową serią w historii kina.
W Polsce dotychczasowe ekranizacje stały się najpopularniejszą serią filmową gromadząc prawie 7,6 miliona widzów w kinach. W domowych kolekcjach znalazło się ponad 300 000 płyt DVD i Blu- ray z filmami inspirowanymi twórczością J.K. Rowling.
Według specjalistów marka "Harry Potter" jest dziś warta 15 miliardów dolarów!
Uroczysta światowa premiera pierwszej części "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci" odbyła się 11 listopada 2010. Scenariusz do obu części napisał Steven Kloves a reżyserię powierzono Davidowi Yates'owi. Steve Kloves przez 10 lat współpracował z J.K. Rowling, aby przenieść jej magiczne książki na ekran filmowy. Od samego początku Kloves musiał decydować, które wątki zatrzymać, które zmienić, a które wyciąć, aby film pozostał wierny wizji pisarki, zachował wartką akcję i jednocześnie był zrozumiały dla tych widzów, którzy dołączyli wraz z ukazaniem się kolejnej części sagi, nie znając chronologii wcześniejszych wydarzeń. Zawsze starał się zachować równowagę pomiędzy sercem, dowcipem i bohaterstwem, które charakteryzują serię, choć przez długi czas nie miał pojęcia, jaki będzie finał zaczarowanej historii!
Druga część "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci" miała swoją światową premierę 7 lipca 2011 na londyńskim Trafalgar Square. Kilka dni później, 11 lipca w nowojorskim Lincoln Center odbyła się uroczysta amerykańska premiera superprodukcji. W ciągu pierwszego weekendu zarobiła na całym świecie ponad 483 milionów dolarów, co dało jej pierwsze miejsce na liście najlepszych otwarć wszech czasów. W ciągu zaledwie 17 dni od premiery wpływy ze sprzedaży biletów na całym świecie przekroczyły 1 miliard dolarów, co uczyniło film najbardziej dochodową odsłoną sagi o przygodach Harry'ego Pottera i najbardziej dochodową produkcją w historii studia Warner Bros.
Również w Polsce druga część "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci" spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez widzów. Wpływy ze sprzedaży biletów na film po pierwszym weekendzie wyświetlania wyniosły ponad 7,7 mln złotych (prawie o 700 000 złotych więcej niż przy części pierwszej). Superprodukcja zadebiutowała jednocześnie na 236 ekranach polskich kin, a fani chcący zobaczyć ją jako pierwsi stali po bilety w olbrzymich kolejkach.
W obsadzie superprodukcji znaleźli się oprócz niezmiennie od pierwszej części grających trójkę przyjaciół i głównych bohaterów: Daniela Radcliffe'a, Rupperta Grint'a i Emmy Watson m.in. dwukrotnie nominowana do Oscara Julie Walters ("Billy Elliot"), zdobywca Złotego Globu Alan Rickman ("Szklana pułapka"), dwukrotnie nominowany do Oscara Ralph Fiennes ("Angielski pacjent"), dwukrotnie nominowana do Oscara Helena Bonham Carter ("Podziemny krąg"), nominowany do Złotego Globu Jason Isaacs ("Patriota"), nominowany do Złotego Globu Michael Gambon ("Gosfrod Park"), dwukrotnie nominowany do Oscara John Hurt ("Obcy - ósmy pasażer Nostromo") oraz nominowana do Oscara Imelda Staunton ("Vera Drake"), zdobywczyni dwóch Oscarów Maggie Smith ("Pokój z widokiem"), uhonorowany Oscarem Jim Broadbent ("Moulin Rouge!"), nominowany do nagrody BAFTA Robbie Coltrane ("GoldenEye"), dwukrotnie nominowana do Złotego Globu Kelly Macdonald (serial "Zakazane imperium") oraz nominowany do nagrody Emmy Gary Oldman ("Leon zawodowiec").