Reklama

Komedia Chaplina z muzyką na żywo

Pokaz "Świateł wielkiego miasta" (1931) w reżyserii Charliego Chaplina z udziałem orkiestry odbędzie się w piątek, 11 stycznia, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Muzykę do obrazu skomponował sam komik, zagrał też w filmie główną rolę.

"Film jest niemy, ale muzyka będzie grana na żywo. To trudne przedsięwzięcie dla orkiestry ze względu na konieczność synchronizacji muzyki z tym, co dzieje się na ekranie. Koncert poprowadzi doświadczony już przez udział w podobnych przedsięwzięciach na świecie dyrygent Massimiliano Caldi, współpracujący z Filharmonią Narodową w Warszawie" - poinformowała rzeczniczka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Magdalena Malara.

Ponad 80-minutowa komedia opowiada o miłości między niewidomą kwiaciarką a "eleganckim żebrakiem" - ulubioną postacią Chaplina.

Reklama

Mimo, że od 1927 r. nastała w światowym kinie epoka dźwięku, to artysta zdecydował się wyreżyserować swoje dzieło jeszcze w wersji niemej.

"Światła wielkiego miasta" ("City Lights") był najbardziej pracochłonnym filmem Chaplina. Jego produkcja zajęła mu cztery lata - od 1927 do 1931 r. - choć same zdjęcia trwały 180 dni.

W trakcie filmu nakręcono aż 342 duble sceny kupowania kwiatów od niewidomej kwiaciarki. Chaplinowi nie podobał się bowiem sposób przedstawienia ważnej dla filmu pomyłki, czyli wzięcia żebraka za bogacza.

"Światła wielkiego miasta" znalazły się na liście "100 największych filmów w historii kina" opublikowanej w 2005 r. przez magazyn "The Times". Obraz należał do ulubionych filmów reżysera Orsona Wellesa.

Urodzony w Londynie Charlie Chaplin (1889-1977) to jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina. Utożsamiany był z postacią małego włóczęgi w meloniku. Na swoim koncie ma takie filmy jak: "Brzdąc" (1921), "Gorączka złota" (1925), "Cyrk" (1928), "Dyktator" (1940), "Światła rampy" (1952), "Król w Nowym Jorku" (1957), "Hrabina z Hongkongu" (1966).

W 1971 roku został nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Charlie Chaplin | na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy